قصه راستکی

یادداشتهای شخصی امیرعلی

طرح اکرام
ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٤ شهریور ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

قبل التحریر:

امروز میلاد امام حسن مجتبی (ع) است. خواستم مطلبی سیاسی بنویسم و راجع به مقبولیت و مشروعیت بحث کنم. بگویم که نه امام علی(ع)، نه امام حسن(ع) ، نه امام حسین (ع) و نه هیچ یک از ائمه معصومین (علیهم السلام) بدون نبود تقاضای شدید مردم برای تشکیل حکومت، اقدام به این کار نکردند و تا فشار اکثریت بالا نگرفت صحبتی از تشکیل حکومت به اجبار نزدند. دیدم که این روزها آب گل آلود تر از این است که حرف منطقی و برهانهای عقلی خریدار داشته باشد. دوره دوره ایول ایول است و آنچه البته به جایی نرسد حرفهای عقلی و سندهای نقلی است!

تصمیم گرفتم از داستان زندگی امام حسن (ع) چیزی نقل کنم، دیدم که گفتنی ها را گفته اند. آنها که اهل شنیدن باشند، شنیده اند و آنها که نیستند هم چه حاجت به تکرار مکررات!

القصه، تصمیم گرفتم که در این فضای مجازی کاسه گدایی دست بگیرم ....

 

علی علیه السلام شبی برای خانواده ی بی سرپرستی انبانی از غذا برد ولی دید کودک یتیم ناآرام است ،از علت گریه اش پرسید.گفت: بچه ها در کوچه به من می گویند: تو پدر نداری!
امام فرمود: به آنها بگو: "میرالمومنین خلیفه ی مسلمین پدر من است"
بچه آرام نگرفت و گفت: "بچه ها در کوچه اسبی چوبین دارند و من ندارم." علی علیه السلام چوبی فراهم کرد و به وی داد ،شاید خوشحال شود و آرام گیرد. اما کودک یتیتم از فراق پدر و نوازش های پدرانه توان خویش از دست داده بود و یاد سیمای پدر او را بی تاب کرده بود و پی در پی بهانه می گرفت،گفت: "من اسبی می خواهم که بر او سوار شوم و مرا حرکت دهد و راه ببرد" .امام و رهبر مسلمانان در دل شب کودک یتیم را بر پشت خود سوار کرد و آنقدر به شکل اسب گرداند تا کودک در پشتش به خواب رفت و او را با دلی شاد به بستر نهاد.

...

 

نمی دانم چیزی در خصوص طرح اکرام شنیده اید یا نه؟ این طرح در ایام ماه رمضان برگزار می شود. شما به عنوان حامی یک (یا چند) یتیم را تحت پوشش قرار می دهید و ماهانه مبلغ 10هزار تومان (حداقل) به حساب یتیمی که حامیش هستید  می ریزید.

امکانات خوبی هم برای این طرح پیش بینی شده و می توانید اینرتنتی، تلفنی و حضوری کارها را انجام دهید. برای مراجعه حضوری در همه مناطق تهران دفاتری وجود دارند و نیاز به طی مسافتهای زیادی نیست.

برای اطلاعات دقیقتر و بیشتر می توانید به سایت طرح اکرام مراجعه کنید. این فرصت را از دست ندهید.

 

 

لعنت بر دل سیاه شیطان!

 

اینجاست که سر و کله رانده شده لعنت شده پیدا می شود. این وسواس خناس اگرچه این ماه در غل و زنجیر است ولی باز سر و کله اش پیدا می شود و مدام زیر گوش آدمیزاد وزوز می کند:

 

1- به تو چه مربوطه؟ کشوری که روزی 4 میلیون بشکه نفت می فروشه، پول ایتامش را تو نباید بدی! اونها که جیب گشاد و شکم گنده شان سیری ندارد، باید به فکر این چیزها باشند.

جواب: با شما در اینکه شرایط فعلی به هیچ وجه مناسب و زیبنده کشوری مثل ایران نیست موافقم. نشستن بر پستهای مدیریتی بدون داشتن لیاقت و تخصص را هم خیانت می دانم. معتقدم به مدیریت صحیح و اصلاح اوضاع، سطح درآمد عمومی مردم بسیار افزایش می یابد و افراد نیازمند وضعیت بهتری پیدا می کنند. موافقم که گاهی مردم هزینه سومدیریت و بی لیاقتی و بی عرضگی دولتها را می دهند. اما! اما این چیزی از تکلیف من و شما کم نمی کند. حالا که در روی این پاشنه می چرخد و در حال حاضر این حجم یتیم نیازمند داریم، ما نه به عنوان یک مسلمان که به عنوان یک انسان باید کاری کنیم. اینهم یک راه سیستماتیک برای کاری کردن! اینکه دولت به تکلیفش عمل نمی کند، موجب نمی شود که ماهم به تکلیفمان عمل نکنیم! هرکسی را فردای قیامت مطابق تکلیف و عمل خود حسابرسی و حساب کشی می کنند! امان از حساب و کتاب قیامت!

 

2-  چرا به کمیته امداد پول بدهیم؟ که پولش برود به فلسطین و لبنان و سودان و ... ؟!!

جواب : در اینکه پول دادن به ایتام و فقرای کشورهای دیگر کار درستی هست یا نیست و اینکه چه حجم کمکی می شود، بحثی نمی کنم. جواب یک چیز است: شما در طرح اکرام، مشخصات دقیق یتیم را انتخاب می کنید و از روشهای مختلف می توانید مطمئن شوید که پولی که شما داده اید، فقط به او رسیده است آنهم تا قران آخر! محل مصرف این طرح کاملا انفرادی و مشخص است و یک ریالش هم به سودان و لبنان و ... نمی رود!

 

3- وضعم آنقدر خوب نیست که از این خرجها بکنم!

جواب : وضع هیچکدام از بنی بشر، آنجور که می خواهند نیست. ولی باور نمی کنم که ماهی 10هزار تومان برای امثال من –که نوعا خواننده این وبلاگند- رقم زیادی باشد. ده هزار تومان یعنی میانگین چیزی بین یک پنجاهم تا یک صدم حقوق ماهیانه! باور کنید دادن این پول شما را فقیر نمی کند! اگر هم واقعا نمی توانید که : لا یکلف الله نفسا الا وسعها!

 

4- اینقدر سرم شلوغ است که وقت بانک رفتن و ارسال فیش و مراجعه حضوری و ... را ندارم!

جواب : خوشبختانه امکان پرداخت اینترنتی به کمک کارتهای عضو شتاب به راحتی فراهم است! راهنمایی های اینترنتی و تلفنی هم به راحتی قابل دسترسی است.

5- نمی خواهم به کسی که نمی شناسمش کمک کنم!

جواب : اگر بخواهید می توانید بشناسید! می توانید هنگام انتخاب یتیم، سن، جنس، و جزئیات بیشتری را هم انتخاب کنید. اگر بخواهید حتی می توانید با فرد مورد نظر ارتباط هم داشته باشید! اینجوری وسواس خناس در خصوص بند 2 هم خلع سلاح می شود!

 

6و 7 و 8 و الی آخر را هم خودتان جواب دهید! فقط امیدوارم شیطان با این بهانه سلب توفیقتان نکند! آنهایی که از این کارها کرده اند، از تاثیرات مادی و معنوی اینجور کارها با خبرند. بیشتر سرمایه گذاری است تا هزینه کردن!

 

اگر هم فکر می کنید که خودتان ترجیح می دهید شخصا کسی را پیدا کنید و ...، امیدوارم موفق باشید! ولی معمولا این جور جوابها بهانه ای برای فرار از ندای وجدان است.

 

فراموش نکنیم که امام حسن (ع) در مورد این ماه فرمودند:

فرمود: خداوند متعال ماه رمضان را براى بندگان خود میدان مسابقه قرار داد. پس عدّه اى در آن ماه با اطاعت و عبادت به سعادت و خوشنودى الهى از یکدیگر سبقت خواهند گرفت و گروهى از روى بى توجّهى و سهل انگارى خسارت و ضرر مى نمایند.

 

بعدالتحریر:

1- دلم گرفته! زنگارها امسال آنقدر شدید است که 15 روز سوهانکاری هم پاکشان نکرده! به امید شب قدر، بلکه این دل مرده احیا شود!

2- بعضی کامنتها از نوشته های من جذاب تر است! آفرین بر ذوق و تخیل دوستان!

3- دعا در حق غیر مستجاب است. التماس دعا!