قصه راستکی

یادداشتهای شخصی امیرعلی

آهای بدکار! جدا شو از مومنین!
ساعت ۳:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٩  کلمات کلیدی:

پیشتر خوابهای زیادی می دیدم. نزدیک به "رویای صادقه"، معمولا واضح و زود تعبیر. گاهی آن قدر عجیب که باورش هنوز هم برای خودم سخت است. به خصوص وقتی نیاز به راهنمایی داشتم، معمولا به شکل عجیبی –واضح یا مبهم- راهنمایی می شدم.نمونه ها بسیارند ....

هرچه به جوانی نزدیکتر شدم، از کیفیت و کمیت این خوابها کاسته شد.دلیلش را از خیلی ها پیگیر شدم. پیچاندند و جواب ندادند، معمولا می گفتند "خواب حجت نیست!"، "اصلا خواب قابل اعتماد نیست!"،  "فقط خواب معصومین حائز اعتبار است" و ...

خودم اما حدس های دیگری داشتم و دارم، "ورود به عرصه های گناه آلود"، "تعریف رویاها  برای دیگران" و "انباشته شدن شکم از مال حرام" احتمالا اصلی ترین دلایل این خواب ندیدن ها بوده اند.

به هرحال مدتها بود که خبری از این خوابها نبود! اگر هم بود، چیز دندان گیری نبود!

....

تا دیشب!

دیشب دم صبح –نزدیکی های سحر- خوابی دیدم که بی خوابم کرد!

شاید الان هم اگر می نویسم، برای این است که احساس می کنم توان کشیدن این بار را ندارم و می خواهم دیگران را شریک کنم....

دیشب خواب دیدم جای مجهولی هستم و مابین آدم هایی خوش صورت و خوش سیما (و روحانی)... ندای عجیبی را واضح شنیدم که "و امتازوا الیوم ایها المجرمون" .... و دیگر در میان جمع نبودم! همان در خوب فهمیدم که چه خبر است و وحشت سراسر وجودم را گرفت....

.....

صبح به تفسیر آیه و مطالب حواشی آن رجوع کردم، حدسم درست بود! از جمله خواندم که:

 

در سال 1302 هجری قمری، علامه شیخ جعفر شوشتری (ره) که در حوزه ی علمیه نجف اشرف به تدریس شاگردان اشتغال داشت، برای زیارت مرقد امام رضا علیه السلام به ایران آمد. وقتی به شهر ری رسید، جماعتی از علمای بزرگ تهران و بزرگان دولت ناصرالدین شاه با وی دیدار کردند. ناصرالدین شاه نیز با علامه ملاقات و از وی تقاضا کرد برای اقامه ی نماز جماعت به مسجد سپهسالار (مسجد و مدرسه شهید مطهری فعلی) بروند که تازه تأسیس شده بود. شیخ هم این تقاضا را پذیرفت و در آن مسجد، نماز جماعت را برگزار کرد و منبر داشت. گفته اند در نماز جماعت و سخنرانی او نزدیک به چهل هزار نفر شرکت کرده اند.


مرحوم ملا علی خیابانی از مرحوم حاج میرزا اسدالله مجتهد تبریزی نقل می کند که روزی علامه شیخ جعفر شوشتری هنگام موعظه، این آیه را تلاوت کرد:


و امتازوا الیوم ایها المجرمون


در روز قیامت به مجرمان و گناه کاران خطاب می شود: ای مجرمان! از نیکان و مؤمنان جدا شوید.
وقتی این آیه را خواند، کسانی که پای منبر او بودند چنان تحت تأثیر قرار گرفتند و منقلب شدند که بی اختیار فریاد و شیون می کردند و مجلس یک باره به محفل عزا و ناله مبدل شد.

 

هم چنین خواندم که:

خداوند برای بیان سرنوشت دوزخیان و فریب خوردگان شیطان می فرماید: «در روز قیامت با تحقیر به آنان خطاب می شود: "ای گناهکاران امروز جدا شوید!" شما بودید که در دنیا خود را در صفوف مؤمنان جا زدید و گاه به رنگ آنان درمی آمدید و از حیثیت و اعتبارشان استفاده می کردید. امروز صفوف خود را از آنان جدا سازید و با چهره ی اصلی خود ظاهر شوید. این همان تحقق وعده ی الهی است که می فرماید:


أم نجعل الذین آمنوا و عملوا الصالحات کالمفسدین فی الأرض أم نجعل المتقین کالفجار
آیا کسانی را که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند، هم چون مفسدان در زمین قرار دهیم؟ ! یا پرهیزگاران را تراز بدکاران؟ !

.....

شما جای من بودید بی خواب نمی شدید! رویا  از این صادق تر؟!!

واقعا هم جز این نبوده است. خود را به رنگ مومنین در آوردم و از حیثیت و اعتبارشان استفاده بردم و مایه ننگشان بوده ام!

....

امیدم فقط به "توبه" است!

 

والذین اذا فعلوا فاحشه أو ظلموا أنفسهم ذکروا الله فاستغفروا لذنوبهم و من یغفر الذنوب الا الله و لم یصروا علی ما فعلوا و هم یعلمون.


و آنان که هنگام ارتکاب عمل ناپسند یا آن گاه که به خود ستم می کنند، به یاد خدا می افتند و برای گناهان خود، طلب آمرزش می کنند و کیست جز خدا که گناهان را ببخشد؟ و بر گناه، اصرار نمی ورزند، با این که می دانند....

...

استغفرالله ربی و اتوب الیه!

بعد التحریر:

 

1- دعا کنید برای آمرزشم! دعا کنید مورد رحمت خدا واقع شوم! هر خواننده ای که احتمال می دهد اگر خبر فوت مرا می شنید، می گفت خدا بیامرزدش!، لطفا الان که این پست را خواند، همین جمله را بگوید! خوانندگان ویژه لطفا همراه طلب آمرزش، فاتحه و صلوات هم ضمیمه نمایند!

2- قصد تولد دوباره دارم! کاش خدا بخواهد و رخصت دهد!

3- خیلی چیزها برای نوشتن در ذهن داشتم، از "چاردیواری" و "دارا و ندار"، گرفته تا "هدفمندی یارانه ها" و "فرصت سوزی دولت" و "مجله شمارش معکوس، ویژه نامه نوروزی روزنامه ایران" و ....! به من حق می دهید که با اتفاقی که افتاده است، نوشتن این خزعبلات را در اولویت ندانم!

۴- راسخون را ببینید!

 

 

اللهم صل علی محمد و آل محمد و اجعل عواقب امورنا خیرا!