قصه راستکی

یادداشتهای شخصی امیرعلی

آينه عبرت
ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ خرداد ۱۳۸٦  کلمات کلیدی:

قبل التحریر: در زندگی همه ما توصیه هایی هست که بارها از زبان دیگران می شنویم اما تا یکی دو بار این توصیه ها به شکل بلا برسر خودمان نازل نشود کو گوش شنوا ؟!

بعد از چشیدن این بلایا هم خودمان می شویم توصیه کننده و بازهم کسان دیگر حرف مارا نمی شنوند تا بازی روزگار ادامه یابد....فاعتبروا یا اولی الابصار! امروز قصد دارم ۲ بلا از بلایای مذکور را برایتان نقل کنم... خواه از سخنم پندگیرید و خواه ملال!

۱- با آشنا معامله نکنید!

سعی کنید هیچگاه چه در مقام فروشنده و چه در مقام خریدار با آشنایان به ویژه اقوام و علی الخصوص (همان نخ سوزن!) بستگان سببی! وارد داد و ستد نشوید. خواه از نوع خرید و فروش یا مشاوره و یا هر رابطه تعهدآور دیگر. در چنین مواردی هر۲سوی معامله حس می کنند که ضرر کرده اند و در حقشان ظلم شده است. خریدار در خیال خام خود می اندیشد که چه موقعیتهای خرید بهتری داشته است و چه محصولات مرغوبتری می توانسته است بخرد ولی با خرید از آشنای مذکور این همه حسن را از دست داده است. از دیگرسو فروشنده نیز حس می کند بخاطر آشنایی با خریدار مغبون گشته و خدماتی بیش از حد استاندارد ارائه داده است! حال آنکه به احتمال قریب به یقین اینگونه نبوده است و ۲طرف رابطه ای عادی و معمول داشته اند. ماجرا به همینجا ختم نمی شود و ممکن است کار به محافل خانوادگی (بخوانید زنانه) نیز کشیده شود. اینجاست که عنان امور از کف عقلا خارج می شود و قطاری بدون ترمز و دنده عقب به حرکت در می آید که هر آینه ممکن است از روی شما و اهل و عیالتان عبور کند. پس لطف کنید و سر بدون سردرد را دستمال نبندید و از خیر معامله فامیلی بگذرید. هر چند که بعید است بتوانید در برابر توصیه ها و اشارات و تنبیهاتی که شما را به این معامله دعوت و چه بسا اجبار می کنند تاب بیاورید. به هرحال من باید می گفتم که گفتم. دیگر خود دانید!

۲- مشت نمونه خروار است.

به تجربه دریافته ام که بیشتر از نیمی از خصوصیات انسانها ذاتی و شاید هم ناشی از محیط پرورش آنهاست. به هررو اگر دوستی دارید و یا آشنایی با خصوصیات اخلاقی پسندیده و ناپسند، بدانید که غالب این خصوصیات در بیشتر اعضای خانواده وی موجود است البته با شدت و ضعف. مثلا اگر دوستی دارید (با نام فرضی محمد!) که مهربان است و باصفا ولی بدقول است و نیم ساعتش معادل ۵ ساعت است و در پنج دقیقه آسمان را به زمین می دوزد و گنجشک را بجای قناری خوش الحان به شما می فروشد و گاهی چنان حواسش پرت است که حرفهایتان را نمی شنود و فقط سرتکان می دهد پس بدانید که احتمالا بیشتر این خصوصیات در اقوام دور و نزدیک او هم موجودند. دور که می گویم یعنی مثلا نوه عمه مادربزرگش! و این نوه عمه هم مثل محمد باصفاست و ساده وصمیمی و به همان اندازه هم حواس پرت و بدقول و همیشه طلبکار! پس فراموش نکنید که اگر قصد دارید با کسی کار کنید که قبلا با خصوصیات اقوامش آشنا بوده اید احتمال زیادی دهید که این فرد هم بعضی خصوصیات آشنای شما را دارد. پس با چشم باز و با پیش بینی همه مشکلات جلو روید.

بعدالتحریر:

۱- یحتمل خوانندگان وبلاگ با خود می گویند: گوش اگر گوش من و ناله اگر ناله توست...آنچه البته به جایی نرسد فریادست!

۲- حالا اگر بلای شماره ۱ با بلای شماره ۲ ترکیب شود و برسرتان آید حال روزتان بهتر از حال و روز من نمی شود!

۳- محمد! چقدر دوست دارم دم دستم بودی! چقدر زیاد! آه محمد فرضی!‌ کجایی؟!!!

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا