قصه راستکی

یادداشتهای شخصی امیرعلی

رمضان آمد و ما هم رم‌از‌آن
ساعت ٢:٤٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸٧  کلمات کلیدی:

 

- من اصلا قصد ندارم توی کار خدا ان قلت بیارم ها! خدا نیاره اون روز رو! اما من می‌گم آدم باید به مقتضیات زمان هم توجه کنه! الان گیریم یکی توی قطب بخواهد روزه بگیره! خب نمیشه دیگه! میشه؟ اصلا شما خودت بگو میشه؟ اونجا شیش ماه شبه شیش ماه روز! نمیشه که این بدبخت شیش ماه گشنگی بکشه، میشه؟! ... آ باریکلا!‌خدا امواتت را بیامرزه! پس چی شد؟! اسلام و مقتضیات زمان! الان هم ماه رمضان افتاده به گرما! نمیشه روزه گرفت!‌نه اینکه من نخواهم ها! اصلا خدا هم نمی خواهد!

- ببین من بخدا خیلی روزه رو دوست دارم! اصلا از بچگی دلم برای ماه رمضون پر می زد. تا اسم ماه رمضون می‌آد بوی آش و شله‌زرد و حلوا می‌پیچه تو سرم! اما باور کن نمی‌تونم!‌3-4 ساعت مونده به افطار همچین گرسنه‌ام میشه که نگو و نپرس!‌می‌گن آدم گشنه دین و ایمون نداره!‌راست می‌گن بخدا! یه‌موقع آدم از فشار تشنگی و گشنگی قاطی می‌کنه، یک حرف نامربوطی هم می‌زنه که می‌شه قوز بالای قوز! والا! اصلا من نمی‌تونم روزه بگیرم. دست خودم نیست!

- اصلا نمی خواهم توهین کنم ها!‌ من هنوزم معتقدم که اسلام توی فضای 1400 سال پیش، مترقی‌ترین و پیشرفته‌ترین دین بوده! اما می دونی... ناراحت نشی ها!‌بالاخره علم خیلی پیشرفت کرده توی این 14 قرن. الان پزشکها مبتنی بر تحقیقات علمی و نتایج معاینات بالینی،‌می‌گند که گرسنگی بیش از 10 ساعت خوب نیست، پروتئینها و بافتهای عضلانی می‌سوزه و این فاجعه است...ببین من بخدا قصد توهین ندارم. ولی خب زمان پیغمبر چه می‌دونستند عضله چیه، چربی چیه؟ کتون چیه؟ منطقی باش دیگه! الان منم روزه می‌گیرم! از سحر تا ظهر، بعد هم یک غذای مختصر و دوباره امساک تا شب! خب ابنجوری خیلی علمی‌تره!

- من؟! چرا من روزه بگیرم؟! اونها که رفتند انقلاب کردند بروند روزه بگیرند! گند جدیدشان را نشنیدی؟! می‌گویند یکیشون گفته ما اصلا اسراییلی هستیم! این همه مدت ما سرکار بودیم! اونها که میلیون میلیون و میلیارد میلیارد می دزدند روزه بگیرند!‌المفلس فی امان الله! خدا خودش گفته زن حامله و زن شیرده و آدم فقیر بیچاره! نمی خواهد روزه بگیرند! اصلا تو چی می‌گی؟ بخودت چی رسیده که اینجوری جزع فزع می‌کنی؟

- ای بابا!‌چه روزه‌ای! چه کشکی!‌ همین شماهایید که باعث عقب ماندگی این ملت شدید دیگه!‌ الان خارجی‌ها فضا را گرفتند، می‌خواهند بروند ماوراءفضا! شما چی؟ همش چسبیدید به نماز و روزه و این چیزها! خود شما!‌اصلا می‌دونی انیشتن کی بوده؟ پاستور کی بوده؟ گراهام بل کی بوده؟! ..خب پس صحبت نکن دیگه!

 

 فرمود : زمانى به مردم روى آورد که هیچ دیندار دینش برایش سالم نماند جز اینکه از قله کوهى به قله دیگر بگریزد یا از سوراخى به سوراخى پناه برد چون روباه که با جوجه هایش چنین کند ، و این در آخرالزمان باشد هنگامى که معیشت جز به گناه تامین نگردد ، چون وضع چنین پیش آید عزوبت و تجرد حلال شود ، و در آن روزگار مرد به دست پدر و مادرش تباه گردد ، و اگر پدر و مادر نداشته باشد به دست زن و فرزندش و اگر زن و فرزند نداشته باشد هلاکتش به وسیله خویشان و همسایگانش باشد که او را به تهیدستى و فقر سرزنش کنند و تکالیفى بر او نهند که وى از عهده نیاید تا گاهى که او را به پرتگاههاى هلاکت سقوط دهند . (کنزالعمال:31008)