قصه راستکی

یادداشتهای شخصی امیرعلی

ویروس خطرناک
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٤ خرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی:

قبل التحریر:

مخاطب این پست، بچه های مذهبی، نیمه مذهبی، کمی مذهبی و سابقا مذهبی هستند!

عمیقا معتقدم که شیطان، با تغییر سطح شعور و آگاهی مخاطبانش – یعنی من و شما – روشهای وسوسه و به اصطلاح فارسی اش  "خارخار" را به روز (Update) می کند. اگر بعضی از علما و بزرگان ما بلد نیستند به زبان قوم صحبت کنند (و ترجیح می دهند به زبان قم صحبت کنند)، شیطان همیشه به زبان قوم صحبت می کند. اگر برای پدران و اجداد ما زبان مخصوصی داشت، برای ما هم زبان ویژه ای دارد، سرشار از ادله عقلی، منطقی، فلسفی و محکمه پسند!

اخیرا متوجه ویروسی شده ام که ذهن خیلی از بچه های مذهبی را درگیر کرده است. تولید، انتشار و جهش این ویروس کار شیطان است و از جمله همان روشهای به روزی که برایتان توضیح دادم.

ویروس یاد شده، به تدریج و به آرامی در ذهن می نشیند، بعد از چند روز فعالیتش را آغاز می کند و کم کم بسیاری از شئون زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. با مطالعه در احوالات! چند نفر از دوستان و آشنایان درگیر این ویروس، به چند گونه اصلی آن پی بردم. کسی چه می داند؟، شاید من و شما هم گرفتار شده ایم و خودمان خبر نداریم.

این ویروس مخصوص آدمهای مذهبی طراحی شده است. همانهایی که اهل نماز و روزه و حجابند! یا لااقل زمانی اهلش بوده اند. به چند نمونه از خارخارهای ایجاد شده که در دوستان، اطرافیان و آشنایان من مشاهده شده است، توجه کنید:

 

1- مگه ما نمی گیم که بعد از پیامبر، ولایت به ائمه رسیده و حتی تا الان هم ادامه داره؟!! اگه اینجوره چرا هیچ اشاره ای به این موضوع توی قرآن نشده؟ قرآن یگانه(!) منبع قابل اعتماده، وقتی توی قرآن این موضوع نیومده، ما چطور اینقدر روی اون حساب باز می کنیم؟ چرا اسم امامها توی قرآن نیومده؟ اصلا حرف بقیه –که اکثریت هم هستند- که منطقی تره، اونها معتقد به دموکراسی هستند! می گویند با رای گیری سرنوشت جانشین پیغمبر معلوم میشه! تازه در مورد بقیه الله هم که حرف اونها بیشتر به عقل جور در می آد! نباید با تعصب برخورد کرد! چطور ممکنه یک نفر 1200-1300 سال عمر کنه! خب منطقی تره که بگیم ایشون بعدا متولد می شوند! تازه با آیات قرآن هم تناقضی نداره که !

 

2- در مورد حجاب ما الکی داریم روغن داغ قضیه را زیاد می کنیم! ببین قضیه اصلا اینجوری نیست که! حجاب یه چیز درونیه! تازه، "قرآن اشاره صریحی به این موضوع نکرده،خصوصا درباره زنان مسلمان چون اشاره خفیفی در این باره به زنان مومن وجود دارد"، اصلا بیایید عقلی به این موضوع نگاه کنیم! "عقل من بهم می گه که امکان نداره خداوند که مرا اینگونه افریده برای موی سرم این قدر محدودیت گذاشته باشه."، اصلا همین عادت نکردن به حجاب ثابت (!) می کنه که حجاب موی و سر نمی تونه از طرف خدا و مطابق فطرتمون باشه."

 

3- من با این دختر خاله ام مثل خواهر و برادر می مونیم|! از بچگی با هم بزرگ شدیم! اصلا از خواهر و برادر به هم نزدیک تریم! چرا باید جلوی من حجاب داشته باشه! من که حس سویی (!) بهش ندارم! ... کجای قرآن گفته که آدم باید موقع نماز حجاب داشه باشه! خدا که ما رو آفریده، خدا که به همه چیز آگاهه، مگه نامحرمه؟! اصلا به عقل (!) جور در نمی آد! من می خوام برای خدا آرایش کنم، لباس شیک هام رو بپوشم بعد براش (!) نماز بخونم!

 

4- من نمی فهمم کی گفته من فارسی زبون، باید به زبونی که نمی فهمم و هیچ هم خوشم نمی آد نماز بخونم؟!! مگه خدا فقط مال عربهاست! من دلم می خواد به زبون خودم نماز بخونم! اصلا نماز یعنی پرستش خدا! این نوع نماز که الان ما می خونیم مال آداب و رسوم عربهاست، توی فرهنگ ما مفهومی نداره! من دوست دارم با خدای خودم راحت باشم (!) براش دکلمه کنم! از عشقم بهش بگم!

 

5- من موندم این آخوندها(!) جزییات اعمال رو از کجا در آوردند! اصلا خمس که توی قرآن نیست! از کجا گفتند 20%! مگه اقتصاد شوخیه؟! مثلا کجای قرآن گفته نماز صبح 2 رکعت، نماز ظهر 4 رکعت...! یاهمین وضو ! اینجور که ما وضو می گیریم، ضد چیزیه که قرآن گفته! خدا اینها رو در اختیار ما گذاشته! ما رو محدود نکرده! اینها رو آخوندها از خودشون در آوردند! اصلا منبع این رساله های توضیح المسائل چیه! چرا من باید به حرف یک آدم مثل خودم (!) گوش بدهم! مگه خدا بین خودش و ما واسطه گذاشته!

6- ...

7- ...

 

در بیشترمان، کم و بیش گونه های مختلفی از این ویروس فعال است! به فکر باشیم! به فکر درمان! شاید فردا دیر باشد! خیلی دیر! عمر من و شما به این کارها وصال نمی دهد!

 

بعدالتحریر:

1- برای نگاشتن این مطلب خیلی تحت فشار بودم. امیدوارم برداشت نکنید که خودم را بری از وسوسه و مکر شیطان می دانم. لابد من هم به گونه ای درگیر وسوسه هستم.

2- وقتی در دوران مدرسه –به خصوص راهنمایی- بهمان می گفتند دینداری در آخرالزمان مثل نگاه داشتن آتش در کف دست است، اصلا نمی فهمیدیم یعنی چه؟! می گفتیم لابد لاف می زنند!

3- ویروسی که در بالا اشاره کردم، ویروس خواص و نخبگان است! عوام هم ویروس مخصوص به خود دارند. خرافات از مهمترین ویروسهای این گروه است!

4- گونه های 5 گانه ویروس را که نام بردم، عینا یا نقل به مضمون در دوستان دیده و شنیده ام! پی همه گونه عتاب و خطاب را هم به تن مالیده ام.

 

5- ایام فاطمیه است! در خانه اگر کس است، یک حرف بس است: "حالا که می شود اگر آن سالها نشد! ...پرسیدن همین که شما را چرا زدند؟!!" السلام علیک ایتها الصدیقه الشهیده!

بیش از هر زمان دیگر: اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا!