چقدر حقير شديم!!!

خيابان وليعصر را به طرف ميدان بالا مي آيم. پياده رو را کن فيکون کرده اند. کاملا مشخص است که دارند تف بندي(TOF bandi) مي کنند. اين اصطلاحي است که من براي نحوه انجام کارهايي که بيشتر انجام مي شوند تا ديده شوند و نه اينکه واقعا به کاري آيند برگزيده ام. دارم به سالهاي قبل فکر مي کنم. سالهايي که هرروز از ميدان وليعصر رد مي شدم. سالهاي جواني، سالهاي شور و شر. سالهاي ۲۰ساعت کار پيوسته. سالهاي معصوميت.....

به ميدان مي رسم. به ميدان وليعصر. و اين بار بيش از هميشه حس مي کنم که چقدر ولي عصر (عج) در ميدان وليعصر غريب است....در ميانه هياهوي ميدان، صداي ناهنجاري وارد گوشم مي شود. از گوشم راه مي گيرد و صاف مي رود توي مغزم. مي پيچد توي سرم. شقيقه هايم مي تپد. گر مي گيرم. جوانک زير لب زمزمه مي کند: "فيلم xxx زهره سريال نرگس- فيلم ...." خداي من! اين بازي تا کي ادامه دارد؟ انگار همين ديروز بود که فيلم استخرهاي زنانه و جشن هاي تولد و سالنهاي ايروبيک را مي فروختند. خدايا! مگذار آبروي بندگانت اين چنين ملعبه دست مشتي هرزه نگار و هرزه پسند باشد!

نمي دانم اين فيلم واقعي است يا جعلي. نمي دانم به تصوير کشيدنش اتفاقي بوده و يا حاصل يک برنامه ريزي حساب شده. نمي دانم يک نفر از سر عقده هاي فروخورده و حقارتهاي تل انبار شده اين کار را کرده و يا ... اينها را نمي دانم. اما مي دانم  "زهرا اميرابراهيمي " دنيايش سياه مي شود. زندگي اش تباه مي شود. آنقدر که روزنامه جام جم از خودکشي اش مي نويسد.

واقعا چرا؟!! چرا ما از تکنولوژي اين چنين بي محابا براي تخريب اخلاق و انسانيت استفاده مي کنيم؟ چرا حريم خصوصي زندگي افراد براي ما هيچ اهميتي ندارد؟ اين چه کنجکاوي بيمارگونه اي است که خيلي هامان براي سرکشيدن به هزارتوي زندگي مردم و به خصوص زنان و دختران داريم؟ پس آن همه ادعاي فرهنگ هزاران ساله ايراني در اين مواقع کجاست؟ آنهمه فريادهاي گوش فلک کر کن اسلامي و مذهبي کجاست؟ چرا فکر مي کنيم اجازه داريم حرمت آدمها را، ارزش انسانيشان را به هيچ بينگاريم و از ديدن صحنه هاي خصوصي زندگي ديگران و يا شنيدن گفتگوهاي زناشويي و ...لذت بيمارگونه ببريم؟

با خود مي انديشم اينان که در پي تکثير و تماشاي چنين تصاوير بي شرمانه اي بر مي آيند، مگر خود ناموس ندارند؟ به ياد چند ماه پيش مي افتم که وقتي به پسرک متلک پراني که دختر جواني را مستاصل کرده بود، يادآور شدم که ممکن است همين الان درگوشه اي از اين شهر گناهان کبيره(تهران)، کسي همچون خودت عرصه را براي ناموست تنگ کرده باشد، جواب شنيدم که: "به من چه؟ بگذار ما حالش را ببريم و او هم حالش را ببرد...."

کاش براي يکبار هم که شده، بنشينيم و کلاهمان را قاضي کنيم که چرا اينقدر حقير شده ايم؟ بنشينيم و به جاي برخورد با عرضه کنندگان، به برخورد با تقاضا و دلايل تقاضاي چنين محصولاتي بيانديشيم. ببينيم توليد و پخش و تماشاي چنين زهرمارهايي، نتيجه کدام سياستها و روش هاست؟ لابد نتيجه تربيت هاي اشتباه و فشارهاي بي جا و امر و نهي هاي غيرمنطقي و پوستين هاي وارونه اي است که بر تن دين و فرهنگمان پوشانده ايم! لابد نتيجه لقمه هاي حرام و نظام بيمار اقتصادي و قاراشميشيسم سياسي و شارلاتانيزم فرهنگي و هزار کوفت و مرض ديگر است.

به ياد امام کاظم(ع)(شايد هم يکي ديگر از ائمه معصومين) مي افتم که هنگام زيارت خانه خدا، پرده کعبه را در دست مي گيرند و زمزمه مي کنند: اي پرده خانه خدا! تو محل زيارت بندگان خدا و پوشش خانه خدايي و بسيار محترمي!ولي به خدا سوگند که حرمتت در مقابل آبروي مومن ناچيز است! بياييد با هم قراري بگذاريم، هر بار خواستيم چيزي از حريم خصوصي افراد را ببينيم يا به ديگران نشان دهيم، به زندگي خصوصي و خلوتهاي شخصي مان فکر کنيم. اگر راضي بوديم که خلواتمان را بر سر هر کوي و برزن جار بزنند، آنگاه به حريم ديگران هم تجاوز کنيم.

يا ستار العيوب! تو بر زندگي خصوصي ما که هيچ، حتي بر افکار و خيالات ما هم آگاهي داري ولي چه نيکو پرده پوشي مي کني و چه زيبا حفظ آبرو! تا آنجا که شنيده ام وقتي بنده اي از بندگان مومنت گناه مي کند، پرده اي بر وي مي افکني تا حتي ملائک هم شاهد بي آبرويي بندگانت نباشند.

بعدالتحرير:

۱- الان که اينها را مي نوشتم، يک تبليغ اينترنتي به دستم رسيد در مورد آموزش نحوه هک کردن سايت افراد و به دست آوردن پسورد e-mail. اللهم اجعل عواقب امورنا خيرا !

۲- شنيدم دفتر جرايم اينترنتي قوه قضائيه و بخش مبارزه با جرايم سايبر ناجا، به شدت در پي برخورد با عوامل چنين فعاليتهايي هستند. اگرچه اين کارها خوب است ولي کاش به جاي اين همه قوه و نيرو و شورا و دفتر و اداره و سازمان و تشکيلات عريض و طويل،  نمي گويم صدتا، نمي گويم ۱۰تا، کاش فقط ۳تا "آرنوش" داشتيم!

/ 14 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دريا

واقعا نمی تونم دليل يا لذتی که در اين کار هست رو درک کنم. فقط تنها چيزی که می مونه تاسفه... فقط تاسف. بابا، نمی خواد به بهشت و دوزخ و خدا و پيغمبر فکر کنيم فقط فکر کنيم اگر روزی کسی در حق ما اين کار رو کرد خوبه؟! ...همين!

دريا

ستارالعيوب باشيم... ما هم اشتباهاتی داريم که رازيه بين ما و خدا... به خدا بهشت و دوزخ تو دنياست و می تونيم تو زندگی مون نتايج اعمالمون رو ببينيم. خدا رحم کنه بهمون... (باز عصبی شدم و جوگير! )

نگاه من

سلام.ممنونم که سر زديد و ممنون از شعر حافظ منم اينو می گيرم به فال نيک. در مورد مطلبتون والا نميدونم چی بگم .نمی دونم چرا در شرق و مخصوصا خاور ميانه و کشور خودمون مردم انقدر تمايل به سرک کشيدن به حریم شخصی دیگران را دارند و بدتر اينکه دوست دارند يافته هاشون رو شيوع بدن و باعث الودگی فکری و قضاوت های نادرست و نابجا بشن و شايد اين از ضعف فرهنگی و يا خود بزرگ بينی بدون پايه باشه. به هر حال اميدوارم در اينده کمتر شاهد اين صحنه ها باشيم

ميثم

سخن گفتی و در سفتی! ديروز که مطلبت رو خوندم خواستم کامنت بذارم اما ديدم طولانی ميشه. ترجيح دادم تو بولاگ خودم بنويسم

گلبرگ

حرف و نوشته شما متين! اما من نميفهمم چرا ما اين چيزها رو سريع به فرهنگ ايرانی و شرقی خودمون ربط ميديم! از اين دست مسائل تقريبا در اقشار پايين دست هر جامعه ای -نه فقط ايران- فراوان است! منظورم از اقشار پايين دست اقتصادی نيست.پايين دست فرهنگی! پايين دست اخلاقی! انگيزه بنده برای نوشتن اين سطور را دو کامنت پايين تر ايجاد کرد! در ضمن ادرس من عوض شده.

مهدي

سلام رفيق خيلي باهات موافقم اگه خدا بخواد مي تونه آبروي هركسي رو ببره اونوقت خيلي وقتها نمي بره ببين ما آدمهاي كوچك چه جسارتي داريم كه تو كار خدا هم دخالت مي كنيم

بالی تا اسمان

از آینه بپرس نام نجات دهنده ات را آیا زمین که زیر پای تو می لرزد تنهاتر از تو نیست ؟ آیا کسی که مهربانی یک جسم زنده را به تو می بخشدجز درک حس زنده بودن از تو چه میخواهد؟ دلم سوخت به حال دختر بیچاره و پستی‌ ِ این افراد.

از سرزمینهای دور

سلام برادر! ديروز توی يه جمعی بودم که اين فيلم به دستشون رسيده بود٬ ولی هيچکدومشون حاضر نشده بودن اونو ببينن. دليلش رو ازشون پرسيدم. آخر سر به اين جمع بندی رسيدم که هنوز يه بخشي از وجدانشون خيلی پاک مونده و اين وجدان اونا رو برحذر می داره. متاسفانه خيلی وقته که خيلی از ما وجدانمون رو بوسيديم و گذاشتيم کنار٬ ولی خودمون خبر نداريم...

مهدی

سلام آقا بسيار بسيار زيبا نوشته بودين و از سر درد . . . اهل غيرت روزی اش درد است خواه ازهرجامه وز هرجنس درد قوت غالب مرد است . . خيلی زحمت کشيده بودين تشريف اورده بودين ترلان . . بازم سر بزنين . يا علی مددی