ویروس خطرناک

قبل التحریر:

مخاطب این پست، بچه های مذهبی، نیمه مذهبی، کمی مذهبی و سابقا مذهبی هستند!

عمیقا معتقدم که شیطان، با تغییر سطح شعور و آگاهی مخاطبانش – یعنی من و شما – روشهای وسوسه و به اصطلاح فارسی اش  "خارخار" را به روز (Update) می کند. اگر بعضی از علما و بزرگان ما بلد نیستند به زبان قوم صحبت کنند (و ترجیح می دهند به زبان قم صحبت کنند)، شیطان همیشه به زبان قوم صحبت می کند. اگر برای پدران و اجداد ما زبان مخصوصی داشت، برای ما هم زبان ویژه ای دارد، سرشار از ادله عقلی، منطقی، فلسفی و محکمه پسند!

اخیرا متوجه ویروسی شده ام که ذهن خیلی از بچه های مذهبی را درگیر کرده است. تولید، انتشار و جهش این ویروس کار شیطان است و از جمله همان روشهای به روزی که برایتان توضیح دادم.

ویروس یاد شده، به تدریج و به آرامی در ذهن می نشیند، بعد از چند روز فعالیتش را آغاز می کند و کم کم بسیاری از شئون زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. با مطالعه در احوالات! چند نفر از دوستان و آشنایان درگیر این ویروس، به چند گونه اصلی آن پی بردم. کسی چه می داند؟، شاید من و شما هم گرفتار شده ایم و خودمان خبر نداریم.

این ویروس مخصوص آدمهای مذهبی طراحی شده است. همانهایی که اهل نماز و روزه و حجابند! یا لااقل زمانی اهلش بوده اند. به چند نمونه از خارخارهای ایجاد شده که در دوستان، اطرافیان و آشنایان من مشاهده شده است، توجه کنید:

 

1- مگه ما نمی گیم که بعد از پیامبر، ولایت به ائمه رسیده و حتی تا الان هم ادامه داره؟!! اگه اینجوره چرا هیچ اشاره ای به این موضوع توی قرآن نشده؟ قرآن یگانه(!) منبع قابل اعتماده، وقتی توی قرآن این موضوع نیومده، ما چطور اینقدر روی اون حساب باز می کنیم؟ چرا اسم امامها توی قرآن نیومده؟ اصلا حرف بقیه –که اکثریت هم هستند- که منطقی تره، اونها معتقد به دموکراسی هستند! می گویند با رای گیری سرنوشت جانشین پیغمبر معلوم میشه! تازه در مورد بقیه الله هم که حرف اونها بیشتر به عقل جور در می آد! نباید با تعصب برخورد کرد! چطور ممکنه یک نفر 1200-1300 سال عمر کنه! خب منطقی تره که بگیم ایشون بعدا متولد می شوند! تازه با آیات قرآن هم تناقضی نداره که !

 

2- در مورد حجاب ما الکی داریم روغن داغ قضیه را زیاد می کنیم! ببین قضیه اصلا اینجوری نیست که! حجاب یه چیز درونیه! تازه، "قرآن اشاره صریحی به این موضوع نکرده،خصوصا درباره زنان مسلمان چون اشاره خفیفی در این باره به زنان مومن وجود دارد"، اصلا بیایید عقلی به این موضوع نگاه کنیم! "عقل من بهم می گه که امکان نداره خداوند که مرا اینگونه افریده برای موی سرم این قدر محدودیت گذاشته باشه."، اصلا همین عادت نکردن به حجاب ثابت (!) می کنه که حجاب موی و سر نمی تونه از طرف خدا و مطابق فطرتمون باشه."

 

3- من با این دختر خاله ام مثل خواهر و برادر می مونیم|! از بچگی با هم بزرگ شدیم! اصلا از خواهر و برادر به هم نزدیک تریم! چرا باید جلوی من حجاب داشته باشه! من که حس سویی (!) بهش ندارم! ... کجای قرآن گفته که آدم باید موقع نماز حجاب داشه باشه! خدا که ما رو آفریده، خدا که به همه چیز آگاهه، مگه نامحرمه؟! اصلا به عقل (!) جور در نمی آد! من می خوام برای خدا آرایش کنم، لباس شیک هام رو بپوشم بعد براش (!) نماز بخونم!

 

4- من نمی فهمم کی گفته من فارسی زبون، باید به زبونی که نمی فهمم و هیچ هم خوشم نمی آد نماز بخونم؟!! مگه خدا فقط مال عربهاست! من دلم می خواد به زبون خودم نماز بخونم! اصلا نماز یعنی پرستش خدا! این نوع نماز که الان ما می خونیم مال آداب و رسوم عربهاست، توی فرهنگ ما مفهومی نداره! من دوست دارم با خدای خودم راحت باشم (!) براش دکلمه کنم! از عشقم بهش بگم!

 

5- من موندم این آخوندها(!) جزییات اعمال رو از کجا در آوردند! اصلا خمس که توی قرآن نیست! از کجا گفتند 20%! مگه اقتصاد شوخیه؟! مثلا کجای قرآن گفته نماز صبح 2 رکعت، نماز ظهر 4 رکعت...! یاهمین وضو ! اینجور که ما وضو می گیریم، ضد چیزیه که قرآن گفته! خدا اینها رو در اختیار ما گذاشته! ما رو محدود نکرده! اینها رو آخوندها از خودشون در آوردند! اصلا منبع این رساله های توضیح المسائل چیه! چرا من باید به حرف یک آدم مثل خودم (!) گوش بدهم! مگه خدا بین خودش و ما واسطه گذاشته!

6- ...

7- ...

 

در بیشترمان، کم و بیش گونه های مختلفی از این ویروس فعال است! به فکر باشیم! به فکر درمان! شاید فردا دیر باشد! خیلی دیر! عمر من و شما به این کارها وصال نمی دهد!

 

بعدالتحریر:

1- برای نگاشتن این مطلب خیلی تحت فشار بودم. امیدوارم برداشت نکنید که خودم را بری از وسوسه و مکر شیطان می دانم. لابد من هم به گونه ای درگیر وسوسه هستم.

2- وقتی در دوران مدرسه –به خصوص راهنمایی- بهمان می گفتند دینداری در آخرالزمان مثل نگاه داشتن آتش در کف دست است، اصلا نمی فهمیدیم یعنی چه؟! می گفتیم لابد لاف می زنند!

3- ویروسی که در بالا اشاره کردم، ویروس خواص و نخبگان است! عوام هم ویروس مخصوص به خود دارند. خرافات از مهمترین ویروسهای این گروه است!

4- گونه های 5 گانه ویروس را که نام بردم، عینا یا نقل به مضمون در دوستان دیده و شنیده ام! پی همه گونه عتاب و خطاب را هم به تن مالیده ام.

 

5- ایام فاطمیه است! در خانه اگر کس است، یک حرف بس است: "حالا که می شود اگر آن سالها نشد! ...پرسیدن همین که شما را چرا زدند؟!!" السلام علیک ایتها الصدیقه الشهیده!

بیش از هر زمان دیگر: اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا!

/ 14 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سلاله

پشت زمین شکست، خدا گریه‌اش گرفت وقتی علی دو دست به زانو گرفته بود ----------- تسلیت

محمد

اولا که یک- مکانیزم کارکرد ویروس متفاوته ویروس حمله میکنه این افکار که میگی شبهه ایجاد میکنه. یه جور تلنگر به جسم در حال حرکت میزنه و از مسیر میندازدش بیرون. ولی هنوز اون بابا با سرعت داره میدوه. پس واژه ویروس رو خوب انتخاب نکردی دوما- اینها نتیجه یه گوشه رفتن و نتیجه بافتنهای خواصه.. بعض قوم به خیال این که از عوام به خواص تبدیل شدند میرند یه گوشه برای خودشون دین قلاب بافی می کنند. مخلص کلام این که بی پیر مرو ... و این حرفا

آیینه

ای کاش می شد واسه "تعصب" یک واکسنی چیزی ساخت که ادما فکر نکنند دقیقا می دونن بقیه چه جوری فکر و زندگی می کنند و از همه بدتر این قدر به درستی عقیده و فکر خودشان مطمئن نباشن.چون این جور ادما بدجور زمین می خورن(این ها در پاسخ به محمد و زینب السادات بود)پاسخ شما طولانی بود و در وبلاگ خودم دادم..از بالا به پایین بخونین.

شرمنده یاس

نکته خیلی مهمی رو مطرح کردین ... متاسفانه تمام اجزاء زندگیمون آنقدر آلوده به همه چیز شده که اصلا نمیدونیم مشکل وجود داره و درمان لازمه ! ایام شهادت حضرت زهرا(س) رو تسلیت میگم ... خدا نکند میخی باشیم بر پهلویش و آتشی بر جانش ! نه فقط برای او بلکه برای امام زمانمان ...... خودشان به حق ایام عنایتی کنند تا همانی شویم که میخواهند ... به امید فرج منتقم ای خاندان پاک ....

آرمان

امیر علی بد اومدی بد. ( این بد دوم رو با لحن همیشگیه من بخون تا کاملا بگیری چی میگم. :)) 1- پاراگراف " در برابر باد" رو در مورد قضاوت بخون. به نظرم تو و یکی دوتا از دوستانت باید چند بار اون پاراگراف رو با دقت بخونید و بعد چندین بار از بالا به پایین و پایین به بالا و چپ و راست و راست به چپ و اینا در موردش فکر کنید. راحت قضاوت می کنید برادر وخواهران! 2- چند تا ویروس رو مطرح کردی که من توی همه اونا یک ویروس رو می بینم و اون هم قضاوت سریع در مورد هر گونه فکر مخالفه. من آیینه و صاحب " در برابر باد" رو اصلا ندیدم و نمی شناسم ولی فارغ از قبول داشتن یا نداشتن حرفهاشون بسیار بی طرفانه تر از تو در مورد مذهب نوشتند.

آرمان

ادامه ......... 3- آیینه رو نمی دونم ولی من از ویروس دومی که تو نوشتی و صریحا یکی از بندهای آیینه رو زیر سئوال بردی خیلی ناراحت شدم. اینطور قضیه رو نگاه کن که آیینه فردی تحصیل کرده و دارای تفکره و مثل سبزی فروش سر محل فکر نمی کنه که وقتی حرفش شبیه آدمهای گریزون از یک قید مذهبی شد او رو به ویروس و این حرفها متهم کنی. این دعایی که همیشه میگی " خدایا عاقبت ما رو به خیر کن" یک سری الزامات هم داره ها برادرمن. حواست به الزاماتش هست؟ 4- اینها رو ویروس دونستی همونطور که هر فردی می تونه اعتقادات تو رو خرافی و ویروس بدونه. اگر اینها ویروس هستند پاسخ منطقی و عاقلانه براشون بیار . بهرته به جای 5 تا 5تا ویروس مطرح کردن و رفتن یکی یکی ویروس مطرح کنی و براش پاسخ بیاری برادر من.

زینب سادات

سلام فاصله ی 2 تا پست آخری کم بود فکر کردم دارین به من میرسین دیدم نه خیر هنوز خیلی مونده تا بتونی توی 3روز 3تا پست بذاری

راه میانبر

ببین لزوما شک کردن، به معنای ویروسی بودن نیست. یک آدم تحصیلکرده و اهل مطالعه، طبیعتا نمیتونه تسلیم محض باشه و سعی میکنه تعقل کنه، اما ... به همین دلیل اهل مطالعه و فکر و تعقل، حجاب بیشتری در دیدن واقعیت دارند. کم هستند افرادی که تعقل و تسلیمشون به اون نقطه تلاقی برسه و تا اون موقع همیشه این مشکلات هست. صدالبته من به طور کلی با نوشته ات موافقم، ولی با شکل ارائه ش، کاملا موافق نیستم.

سلام نمی خواستم چیزی بنویسم تا در این دعوا شریک باشم . ( البته متاسفانه من هم مثل خیلی از هم ولایتی هایم اهل دعوا هستم وتحمل نظر مخالف را ندارم ) ولی به هر حال / یادمان نرود که حداقل در محیط وب تمرین مدنی بودن بکنیم و برای هم شاخ وشونه نکشیم و حرف هامون رو با تاسی از بزرگهایی که می گیم بهشون اعتقاد داریم بزنیم .و مثل همیشه با هم دوست باشیم . شمانوشته های خیلی قشنگ و افکار بلند دارید . خیلی عجیبه که که از کوره در برید و بگید آدرس فلانی را بده و تهدید کنید . ببخشید که اسمم روننوشتم . منم یکی از دوستای اینترنتی شما هستم که اغلب برای هم نظر می نویسیم . به همین نزدیکی . فهمیدنش خیلی سخت نیست .