یا هادی (علیه اسلام) !

قبل التحریر:
مکرر می شنوم که "اصلا چرا این موج توهین به امام علی النفی(ع) ایجاد شد؟" و "چرا در بین ائمه به امام هادی توهین کردند؟"، این پست تحلیلی است در خصوص چرایی این توهین از دیدگاه من.

یکم: غرب و  آزادی و احترام به مذاهب
یکی از مبانی اصلی دنیای جدید یا همان غرب، آزادی عقیده و احترام به این عقیده است. در جوامع غربی افراد در اعتقاد به هر عقیده ای آزادند و دیگران موظفند به این عقیده احترام بگذارند. منظور از آزادی این است که کسی حق ندارد دیگری را اجبار و الزام به پذیرفتن یا کنار گذاشتن آیین، دین ، مذهب، مسلک یا عقیده ای نماید. منظور از احترام هم آن است که کسی حق سوال و چون و چرا و سرزنش افراد در باب عقیده شان را ندارد. دین و آیین و مذهب و مسلک یک موضوع شخصی است و ورود به حریم شخصی افراد ممنوع است. این چنین است که در غرب هم معتقدین به ادیان ابراهیمی (اسلام، مسیحیت، یهودیت) محترمند و هم معتقدان به فلان آیین نوظهور و هم لینگا پرستان (پرستندگان آلت تناسلی)

دوم: غرب و تقدس زدایی
آنچه در بتد اول گفته شد صورت ظاهر دنیای غرب است که البته بسیار دقیق رعایت می گردد اما در واقع دنیای جدید به دلایل متعدد مایل است همه امور دنیوی شده و هیچ موضوعی دارای تقدس و حرمت ذاتی نباشد. این چنین است که در غرب مجسمه های برهنه زیادی از پیامبران و شخصیتهای مذهبی یافت می شود و رعایت مسائلی مانند عدم تصویرپردازی  چهره بزرگان مذهبی نوعی واپس گرایی برشمرده می شود. به گونه ای سازمان یافته هر آنچه محترم است به تمسخر گرفته می شود و در قالب جوک و کاریکاتور و کارتون و ... به استهزاء کشیده می شود. البته القاء می گردد که این فعالیت ها در تناقض با احترام به ادیان و عقاید (آنچه در بند قبل گفتم) نیست و تنها مظاهری از آزادی بیان است.

سوم: توهین و تمسخر اعتقادات مسلمانان
مطابق آنچه در بند دوم گفتم، پس از رنسانس تقدس زدایی از مفاهیم مقدس مسیحیت به سرعت رواج یافت. یک ارزیابی شتابزده کافی است تا موفقیت این حرکتها را روشن سازد. امروز تقریبا هیچ شخصیت مقدسی برای مسیحیان وجود ندارد. انگیزه چنین تقدس زدایی البته چنان که گفتم متعدد است اما مختصرا جهانی سازی و هموار نمودن خاکریزهای احتمالی مقاومت در برابر همسان سازی فکری غرب یکی از دلایل مهم این فهالیتها است.
در این میان به سبب اعتقاد راسخ مسلمین و عمل گرایی ایشان، اسلام تا حد زیادی استثنا است. غربیان بارها کوشیده اند در این حوزه نیز دست به تقدس زدایی زنند. به عنوان نمونه  می توان به انتشار پر سر و صدای رمان آیات شیطانی و نیز چاپ کاریکاتورهای پیامبر اسلام (ص) در دانمارک و بازنشر فراگیر آن در سراسر جهان اشاره نمود. مشخص است که این تک مضرابها ناکام مانده و نه تنها منجر به تقدس زدایی نگردیده بلکه به نوعی انگیزه ای برای پاسداشت از حریم پیامبر اسلام (ص) و مفاهیم اسلامی گردیده است. ناگفته پیدا است که غرب عقب نمی نشیند و بخت خویش در این مسیر را مکررا خواهد آزمود.

چهارم - غرب و امام هادی (ع)
چنان که در بند قبل گفته شد، توفیق چندانی در تقدس زدایی از معتقدات مسلمین حاصل نگشته است. از این منظر به طور خاص یکی از مقاوم ترین و محفوظ ترین حوزه اعتقادات مربوط به شیعیان و ائمه اطهار (ع) می باشد. یکی از کلیدی ترین مفاهیم مورد ستیز غرب موضوع "انتظار موعود" و مشخصا حضرت مهدی (عج) می باشد. در این زمینه هر از چندگاهی شاهد حرکاتی مانند نفی وجود مقدس ایشان با رنگ و بوی علمی- تاریخی می باشیم که یکی از آخرین موارد سخنان جنچالی اکبر گنجی در بی بی سی فارسی بود. واکنش به چنین سخنانی حتی در میان منتقدین و مخالفان حکومت جمهوری اسلامی نیز فراتز از پیش بینی های اولیه بوده و غربیان را مطمئن ساخت که تقدس زدایی از این مفاهیم نمی تواند به صورت مستقیم انجام شود. این ناکامی ها، مورد تحلیل قرار گرفته و عامل اصلی آن علاقه و رابطه قلبی شیعیان با ائمه (ع) شناخته شده است.
در خیز جدید غرب برای تقدس زدایی چنین محاسبه می شود که امامان شیعه از امام علی (ع) تا امام رضا (ع) به دلایل متعدد و از جمله وابستگی های شدید عاطفی، وجود انبوه مطالب در ادبیات، واقعه کربلا و وجود مدفن مورد زیارت در ایران، بسیار مورد علاقه اند و نباید در سیبل تقدس زدایی قرار گیرند. امام زمان (عج) و پدر بزرگوارشان حضرت عسکری (عج) نیز به سبب پذیرش عمومی موضوع مهدویت و فراگیر بودن این اعتقاد انتخاب مناسبی برای تقدس زدایی نیستند. در این میان موضوع امامان نهم و دهم؛ حضرت امام جواد (ع) و حضرت امام هادی (ع) کمی متفاوت است.  متاسفانه و از سر تنبلی عالمان و عوام این ائمه به شناخته شدگی گروه اول (امامان اول تا هشتم) نیستند و حتی احادیث، روایات و سرگذشتهای کمی از ایشان در افواه عمومی جاری است. این است که این دو امام عزیز و این دو نور هدایت مورد هجوم دور جدید تیرهای تقدس زدایی قرار می گیرند.
به یکباره و بدون سابقه قبلی، کلمه "جواد" به گونه ای خاص و تحقیرکننده مورد استفاده قرار می گیرد و پس از آن نشانه به سوی امام هادی (ع) متمایل می گردد. انبوهی از محتوای الکترونیک تمسخرآمیز در خصوص این امام عزیز از بالاترین تا فیس بوک دنیای مجازی را در می نوردد و متاسفانه زنگار غفلت خیلی ها را ناخواسته پیاده نظام این حرکت می کند. در آخرین مورد ترانه ای توهین آمیز توسط خواننده ای گمنام دور جدیدی از این حرکت ها را رهبری می نماید.

پنجم- إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ
انچه در محاسبات غربی جایی ندارد، اراده خدا و قدرت پروردگار است. اتفاقا این به ظاهر عاقلان همواره از همین سوراخ گزیده می شوند. حرکت محاسبه شده و منطقی کمپین توهین به امام هادی، به خواست خدا و به اراده اش تبدیل می شود به سونامی محکومیت این توهین و پاسداشت مقام این امام عزیز؛ بسیار قوی از قبل. شوری در جامعه پا می گیرد برای بزرگداشت روز شهادت ایشان (امروز؛سوم رجب؛ پنجم خرداد) و برای اولین بار منجر به حرکت دسته های عزاداری می شود. وبلاگها و سایت های زیادی به بازنشر سخنان ایشان می پردازند و فعالیتهای هنری زیبایی برای حضرت (ع) خلق می گردد. و چنین است که مثل همیشه خیرالماکرین مکر تقدس زدایان را به خود ایشان بر می گرداند. کاش ما هم از اول تنبلی نکرده بودیم و زمینه این تهاجم  فراهم نشده بود.

السلام علیک یا هادی

بعدالتحریر:
1- امشب شب آرزوهاست؛ لیله الرغائب! دعا کنیم برای محقق شدن آرزوی همه.
2- خوشحالم که خدا توفیق نوشتن این مطلب را داد.
3- باید منتظر و مترصد حرکات بعدی تقدس زدایان بود. قطعا بیکار نخواهند نشست.

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

/ 22 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حجازی

سلام مطلبی می خواندم از بیابانکی . یاد شما افتادم http://sangcheeen.blogfa.com/

ناشناس

کاش کامنت منم باز میکردین همه ببینن

ناشناس

شما مثل اینکه وبلاگ خودتونم سانسور می کنین قربان

natali

حجم توهینهای ما توی زمینه ی مذهبی خیلی بیشتر از این حرفهاست. مذهب شده یک ماده ی مومی که به نفع خودمون به هر شکلی داریم درش میاریم این روزها رو بی شباهت به دوره یقبل ار رنسانس بی شباهت نمیبینم، دوره ای که پاپ ها به جای خداوند هم تصمیم میگرفتند! این خواننده و شاعر این ترانه توهین رو شاید با موسیقی علنی کردند همین.

خبرنگار حقوقی قضایی

مطلب اختلاس به زبان ... رو خوندم، خوب بود.براتون کامنت گذاشتم بخونید.

سارا

هرکار دلشون میخواد میکنن بلدن واسه نقاشی های شاهنامه اعتراض کنن که فرهنگ و شناسنامه ی ایرانه ولی جایی که باید یه کاری کنن دست رو دست میذارن

بهتر زیستن ‏‏?‏

از سرزمینهای دور

یه وقتایی فکر می کنم خدا از اون بالا وقتی به این موجوداتی که خلق کرده نگاه می کنه ( که مثلا یک امام برای ملتی فرستاده، چهارده قرن بعد یک آدم تقریبا سخیف بهش اهانت می کنه، بعد یه عده ناراحت میشن، یه عده فتوا میدن، یه عده تو وبلاگشون از امام حمایت می کنن، یه عده میان تو وبلاگ از این اهانت اظهار ناراحتی میکنن، بعد یکی دیگه میاد واسه اونایی که ناراحت شدن جملات روشنفکرانه باکلاس می نویسه، ...) چه احساسی داره... هر چند او بری از احساس است... خدا عاقبتمان را ختم به خیر کند...

حجازی

خسته شدم بس که اومدم نبودی