طرح اکرام

قبل التحریر:

امروز میلاد امام حسن مجتبی (ع) است. خواستم مطلبی سیاسی بنویسم و راجع به مقبولیت و مشروعیت بحث کنم. بگویم که نه امام علی(ع)، نه امام حسن(ع) ، نه امام حسین (ع) و نه هیچ یک از ائمه معصومین (علیهم السلام) بدون نبود تقاضای شدید مردم برای تشکیل حکومت، اقدام به این کار نکردند و تا فشار اکثریت بالا نگرفت صحبتی از تشکیل حکومت به اجبار نزدند. دیدم که این روزها آب گل آلود تر از این است که حرف منطقی و برهانهای عقلی خریدار داشته باشد. دوره دوره ایول ایول است و آنچه البته به جایی نرسد حرفهای عقلی و سندهای نقلی است!

تصمیم گرفتم از داستان زندگی امام حسن (ع) چیزی نقل کنم، دیدم که گفتنی ها را گفته اند. آنها که اهل شنیدن باشند، شنیده اند و آنها که نیستند هم چه حاجت به تکرار مکررات!

القصه، تصمیم گرفتم که در این فضای مجازی کاسه گدایی دست بگیرم ....

 

علی علیه السلام شبی برای خانواده ی بی سرپرستی انبانی از غذا برد ولی دید کودکیتیم ناآرام است ،از علت گریه اش پرسید.گفت: بچه ها در کوچه به من می گویند: تو پدرنداری!
امام فرمود: به آنها بگو: "میرالمومنین خلیفه ی مسلمین پدر مناست"
بچه آرام نگرفت و گفت: "بچه ها در کوچه اسبی چوبین دارند و من ندارم." علیعلیه السلام چوبی فراهم کرد و به وی داد ،شاید خوشحال شود و آرام گیرد. اما کودکیتیتم از فراق پدر و نوازش های پدرانه توان خویش از دست داده بود و یاد سیمای پدراو را بی تاب کرده بود و پی در پی بهانه می گرفت،گفت: "من اسبی می خواهم که بر اوسوار شوم و مرا حرکت دهد و راه ببرد" .امام و رهبر مسلمانان در دل شب کودک یتیم رابر پشت خود سوار کرد و آنقدر به شکل اسب گرداند تا کودک در پشتش به خواب رفت و اورا با دلی شاد به بستر نهاد.

...

 

نمی دانم چیزی در خصوص طرح اکرام شنیده اید یا نه؟ این طرح در ایام ماه رمضان برگزار می شود. شما به عنوان حامی یک (یا چند) یتیم را تحت پوشش قرار می دهید و ماهانه مبلغ 10هزار تومان (حداقل) به حساب یتیمی که حامیش هستید  می ریزید.

امکانات خوبی هم برای این طرح پیش بینی شده و می توانید اینرتنتی، تلفنی و حضوری کارها را انجام دهید. برای مراجعه حضوری در همه مناطق تهران دفاتری وجود دارند و نیاز به طی مسافتهای زیادی نیست.

برای اطلاعات دقیقتر و بیشتر می توانید به سایت طرح اکرام مراجعه کنید. این فرصت را از دست ندهید.

 

 

لعنت بر دل سیاه شیطان!

 

اینجاست که سر و کله رانده شده لعنت شده پیدا می شود. این وسواس خناس اگرچه این ماه در غل و زنجیر است ولی باز سر و کله اش پیدا می شود و مدام زیر گوش آدمیزاد وزوز می کند:

 

1- به تو چه مربوطه؟ کشوری که روزی 4 میلیون بشکه نفت می فروشه، پول ایتامش را تو نباید بدی! اونها که جیب گشاد و شکم گنده شان سیری ندارد، باید به فکر این چیزها باشند.

جواب: با شما در اینکه شرایط فعلی به هیچ وجه مناسب و زیبنده کشوری مثل ایران نیست موافقم. نشستن بر پستهای مدیریتی بدون داشتن لیاقت و تخصص را هم خیانت می دانم. معتقدم به مدیریت صحیح و اصلاح اوضاع، سطح درآمد عمومی مردم بسیار افزایش می یابد و افراد نیازمند وضعیت بهتری پیدا می کنند. موافقم که گاهی مردم هزینه سومدیریت و بی لیاقتی و بی عرضگی دولتها را می دهند. اما! اما این چیزی از تکلیف من و شما کم نمی کند. حالا که در روی این پاشنه می چرخد و در حال حاضر این حجم یتیم نیازمند داریم، ما نه به عنوان یک مسلمان که به عنوان یک انسان باید کاری کنیم. اینهم یک راه سیستماتیک برای کاری کردن! اینکه دولت به تکلیفش عمل نمی کند، موجب نمی شود که ماهم به تکلیفمان عمل نکنیم! هرکسی را فردای قیامت مطابق تکلیف و عمل خود حسابرسی و حساب کشی می کنند! امان از حساب و کتاب قیامت!

 

2-  چرا به کمیته امداد پول بدهیم؟ که پولش برود به فلسطین و لبنان و سودان و ... ؟!!

جواب : در اینکه پول دادن به ایتام و فقرای کشورهای دیگر کار درستی هست یا نیست و اینکه چه حجم کمکی می شود، بحثی نمی کنم. جواب یک چیز است: شما در طرح اکرام، مشخصات دقیق یتیم را انتخاب می کنید و از روشهای مختلف می توانید مطمئن شوید که پولی که شما داده اید، فقط به او رسیده است آنهم تا قران آخر! محل مصرف این طرح کاملا انفرادی و مشخص است و یک ریالش هم به سودان و لبنان و ... نمی رود!

 

3- وضعم آنقدر خوب نیست که از این خرجها بکنم!

جواب : وضع هیچکدام از بنی بشر، آنجور که می خواهند نیست. ولی باور نمی کنم که ماهی 10هزار تومان برای امثال من –که نوعا خواننده این وبلاگند- رقم زیادی باشد. ده هزار تومان یعنی میانگین چیزی بین یک پنجاهم تا یک صدم حقوق ماهیانه! باور کنید دادن این پول شما را فقیر نمی کند! اگر هم واقعا نمی توانید که : لا یکلف الله نفسا الا وسعها!

 

4- اینقدر سرم شلوغ است که وقت بانک رفتن و ارسال فیش و مراجعه حضوری و ... را ندارم!

جواب : خوشبختانه امکان پرداخت اینترنتی به کمک کارتهای عضو شتاب به راحتی فراهم است! راهنمایی های اینترنتی و تلفنی هم به راحتی قابل دسترسی است.

5- نمی خواهم به کسی که نمی شناسمش کمک کنم!

جواب : اگر بخواهید می توانید بشناسید! می توانید هنگام انتخاب یتیم، سن، جنس، و جزئیات بیشتری را هم انتخاب کنید. اگر بخواهید حتی می توانید با فرد مورد نظر ارتباط هم داشته باشید! اینجوری وسواس خناس در خصوص بند 2 هم خلع سلاح می شود!

 

6و 7 و 8 و الی آخر را هم خودتان جواب دهید! فقط امیدوارم شیطان با این بهانه سلب توفیقتان نکند! آنهایی که از این کارها کرده اند، از تاثیرات مادی و معنوی اینجور کارها با خبرند. بیشتر سرمایه گذاری است تا هزینه کردن!

 

اگر هم فکر می کنید که خودتان ترجیح می دهید شخصا کسی را پیدا کنید و ...، امیدوارم موفق باشید! ولی معمولا این جور جوابها بهانه ای برای فرار از ندای وجدان است.

 

فراموش نکنیم که امام حسن (ع) در مورد این ماه فرمودند:

فرمود: خداوند متعال ماه رمضان را براى بندگان خود میدان مسابقهقرار داد. پس عدّه اى در آن ماه با اطاعت و عبادت به سعادت و خوشنودى الهى ازیکدیگر سبقت خواهند گرفت و گروهى از روى بى توجّهى و سهل انگارى خسارت و ضرر مىنمایند.

 

بعدالتحریر:

1- دلم گرفته! زنگارها امسال آنقدر شدید است که 15 روز سوهانکاری هم پاکشان نکرده! به امید شب قدر، بلکه این دل مرده احیا شود!

2- بعضی کامنتها از نوشته های من جذاب تر است! آفرین بر ذوق و تخیل دوستان!

3- دعا در حق غیر مستجاب است. التماس دعا!

 

 

/ 14 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رها

سلام حال شما ؟![لبخند] عیدتان با تاخیر مبارک . شب های قدر پیش حاج اقا می روید دیگر؟‌!! سعی خودتون رو بکنید که منم دعا کنید . انعکاس دعا

دريا

اولا کاش به خودتان اجازه نمی‌دادید که ناآگاهانه در مورد بنده قضاوت کنید که نخوانده جواب نوشتم که من پست شما را مطالعه کرده بودم! از شما که همیشه ادعای مراقبه دارید بعید بود! دوما من صرفا قابل اعتماد نبودن کمیته امداد رو یادآوری کردم و تعدادی گزینه قابل اعتماد برای کارهای خیر پیشنهاد دادم که یکی‌اش شامل سرپرستی از ایتام هم می‌شد!

می خواستم بدانم آیا این طرح فقط برای استان تهران است و آیا کسی که در استان دیگری ساکن است. می تواند در این طرح شرکت کند؟

بارقه

سلام علیکم عذر نبودن ها و نیامدن های ما! این مطلب را همان روز اولش خوانده بودم. نظرش را الان می گذارم درباره پس نوشتتان باید بگویم همان بهتر که ننوشتید! مقبولیت و مشروعیت در آن زمان درست. اما نتیجه ای که می خواستید بگیرید خیلی مهم تر بود. به خاطر آن ایول ایول ها هم نه. به خاطر عده ای که هنوز حساب 40 و 24 میلیون دستشان نیست و در توهمند. همان یعنی مشروعیت. جلوی سو استفاده از مطالبتان را بگیرید که الحمد لله گرفتید... درباره اکرام ایتام هم موافقتان هستم. چندی پیش نامه یکی از همین بچه ها را روی وبم گذاشته بودم. همانی که گرگ داده بود! خواستم لینکش را اینجا بگذارم هرچه فکر کردم تیترش یادم نیامد... بسیار دیده ام آنهایی که کمتر دارند بیشتر از آنهایی که دارند می بخشند. صفای آنها بیشتر است... خدا دلهایمان را صفا بدهد. الکی الکی رمضان رو به پایان است و دارد از دستمان می سرد و می رود... دعا بفرمایید برای امثال بنده...

رضا

سلام توی این شبهای قدر مارو هم دعا کن. پیرو کامنتهای قبلی لینک زیر رو ببین: http://www.fararu.com/vdcfxmdm.w6dy1agiiw.html

زهراسادات

من یه یچه خوزستانی میخوام اونم با شرایط خاص. این سایتی که گفتی مال تهرانه. البته پستت مثل همه مطالبت محشره. عالیه. تکان دهندست. امیدوارم بتونم عضو بشم.

علی

هرچه گفتی درسته و از یتیم نوازی سنتی بهتر د این روزها نیست. ما ادراک مالعقبه فقط مصلحت سنجی های مسئولین در این دوران، اعتمادی برایمان باقی نگداشته که به چشم خود دیده ایم اوقاف به وقفنامه ها در جهت برداشتهای خود عمل می کند.

محفل ما

سلام دیدین دانشگاه شما نشد !!!!!!!![ناراحت] امسال همه افتضاح قبول شدن !‌ یه سری ها میگن چون سهمیه بسیحی ها رو زیاد کردن ! راست و دروغش پای خودشون ! صنایع خواجه نصیر قبول شدم . شما چرا پیداتون نیست ؟!! می ترسین سوال درسی بپرسم ازتون ؟!!![ابرو][نیشخند]