مرجعيت شيعه (جوابیه)

قبل التحرير:

مدتي بود كه جوابيه ننوشته بودم. لذتي كه در نوشتن جوابيه هست به مراتب از لذت غيبت و گناهان مشابه بيشتر است. خوشبختانه "خانم آيينه" در وبلاگشان مطلبي نگاشته بودند كه نياز به نوشتن جواب داشت فلذا مايه مسرت گرديد. حال كه مستجاب الدعوه شده ايم بسي چيز از خدا خواهيم خواست. 

نويسنده وبلاگ آيينه من كه در اين نوشته خانم آيينه خطاب مي شوند، در پست اخيرشان با نام فتاواي گره گشا به اتفاقات رخداده در محل كارشان و همچنين وضعيت حجاج اشاره نموده اند و خواستار دخالت مرجعيت و صدور فتوا در اين موارد و موارد مشابه گشته اند. از آنجا كه اشتهار به تحريف و تفسير به راي نگاشته هاي ديگران دارم، ابتدا قسمتهايي از پست اخير ايشان را برايتان نقل مي نمايم:

نگارنده به رسومي كه اخيرا در خصوص سفرهاي حج به حاجي و اقوام و خويشانش تحميل مي گردد(مانند كادو دادن و سوغاتي گرفتن) اشاره نموده اند و در پايان مطلب نوشته اند:

"اي كاش مي شد يه روزي مرجع تقليد بشم .اون موقع  فتوا مي دادم كه اولا آوردن هرگونه سوغاتي از سفر حج حرام است مگر مهر و تسبيح ، آن هم به حرمت خاك مقدسش . و ثانيا هديه دادن  به حاجي را مكروه موكد اعلام مي كردم . خيلي چيزها تو جامعه با همين فتواهاي ساده حل مي شه .فتواهايي كه نه تنها كار مردم رو سخت نمي كنه بلكه آسون هم مي كنه و مسلما راحت در جامعه پذيرفته مي شه ."

در اين مورد بايد نكات ذيل را به اطلاع ايشان و خوانندگان وبلاگشان و خوانندگان وبلاگم و عموم ملت هميشه در صحنه برسانم:

1-     راز ماندگاري مرجعيت تقليد و اصل پوياي اجتهاد در جامعه شيعه، عدم ورود مرجعيت به مصاديق و امور شخصي آحاد جامعه بوده است. مقايسه بفرماييد كه اگر مرجعيت به مثابه سازمانها و نهادهاي دولتي مان، هر روز دستورالعملي در خصوص امور روزمره مردم صادر مي نمود كه اين را بخريد و آنرا نخريد و قس علي هذا...آيا امروز جايگاهي بهتر از جايگاه همان سازمانها و نهادها در ذهن مردم داشت؟

2-     هنر مرجعيت شيعه اين است كه اصول را مشخص مي سازد و تشخيص مصداق هر حكم و نحوه اجراي فتواي مذكور را به خود مقلد وا مي گذارد. در غير اينصورت تقليد مفهوم سطحي و زننده اي مي يافت. مرجع راه كلي را مي نماياند ولي نه به اين مفهوم كه در تك تك اعمال شخصي آدمها را اعمال نظر نمايد.

3-     اگر مراجع در خصوص روزمرگيهاي مردم و مواردي مانند آنچه خانم آيينه گفته اند دخالت مي نمودند، چون دايره دين تنگ مي شد، لاجرم عده اي بيرون مي ماندند و اين بر خلاف اصل تساهل و تسامح اسلام است. كار مورد نظر خانم آيينه كاري است كه كليسا در غرب در قرون وسطي نمود و شد آنچه نبايد مي شد. بس كه كليسا به مردم گفت كه اينكار را بكنيد و اينكار را نكنيد، دست آخر مردم گفتند: "بيله ديگ...بيله چغندر" ما اصلا نه دين مي خواهيم نه كليسا و نه پاپ.  و مقام روحاني مسيحي به انجام مراسم ازدواج و خاكسپاري تنزل يافت.

4-     مواردي كه در خصوص عدم خريد سوغاتي در حج فرموده اند كاملا صحيح است. خارج كردن ارز مملكت، رونق بازار چين و هند و مالزي و تايوان و سنگاپور قطعا كار پسنديده اي نيست. ولي چه كسي به حاجي ما به زبان خودش توضيح داده كه اين كارت اشتباه است و به اشتغال جوان خودت ضربه مي زند؟ مگر نه اينكه هربار خواسته ايم اينها را بگوييم يك مشت عدد و رقم نشانشان داده ايم كه هيچكدام سر در نياورده اند؟

5-      جان كلام اين كه در اين موارد مشكلات فرهنگي وجود دارد. مشابه همين "جاهليت مدرن"  در ازدواج و مرگ و مير و تولد نوزاد و بسياري موارد ديگر زندگي نيز موجود است. آيا در اين خصوص هم بايد فتوا صادر نمود؟ خير! راه حل افزايش آگاهي و سطح شعور مردم است.

6-     نقل است كه حضرت آيت الله بروجردي در زمان حيات، فتواي حرمت مراسم تعزيه را داده بودند. بسياري از تعزيه خوانان كه نظر ايشان را بر نمي تافتند تعزيه مي خوانده اند و مي گفته اند: ما اين يكروز را مقلد آقا نيستيم! مشابه اين موضوع در مورد قمه زني و ... هم وجود داشته است. اما امروز فتواي حرمت قمه بسيار مورد استقبال واقع مي شود و اين نشان از رشد فرهنگي مردم دارد.

7-     بسياري از فتاواي فعلي بر زمين مانده اند، چه برسد به فتواي حرام بودن خريد سوغات. بگويم از فتواهايي كه هيچ كس دوست ندارد رعايتشان كند؟ از فتواي مجاز بوده نپوشاندن صورت فقط به شرط آرايش نكردن؟ از فتواي خمس..از زكات و ...

8-     همين حالا نيز بسياري از علما به فرموده شما توصيه نموده اند ولي كو گوش شنوا؟...

بعدالتحرير:

1-     به زودي در خصوص مسخره بازي اخير پرشين بلاگ و بلاگفا و ساير سرويس دهنده هاي وبلاگ مطلبي خواهم نوشت.

۲- دو سه ماه بود جوابیه ننوشته بودم. بسی لذت بردم.

۳-     موفق به نوشتن كامنت در وبلاگ دوستان نمي شوم. اشكال از سيستم من است يا سرويسهاي بلاگر بي خبرم. ولي وبلاگ همه دوستان را مرتب مي خوانم.

۴-     التماس دعاي ويژه ماه رمضان (معروف به دعاي خفن!)

/ 10 نظر / 7 بازدید
محمد

سلام يه دليل خيلی موجه دارم که اومدم بهت میگم. در ضمن از اونجایی که قرار شد با خانواده بیام گفتم بعد ماه رمضون باشه بهتره. در مورد جوابيت هم٬ هم وقتش رو بيشتر کنيد و هم برنامه های ورزشيش رو...

سينرژی

سلام چه جوابیه محکمی! تکبیر! خانم آیینه آرزويشان را با يک فرض محال بيان نموده‌اند که شما آن را جدی گرفتید و بحث را چالشی نموديد. انتخاب متن هم قدری گزینشی انجام شده است و کل فضای موضوع را منتقل نمی‌کند. ضمنا اظهار نظر تخصصی در مورد فقه شيعه را در حد سواد و مطالعاتم نمی‌دانم٬ اگرچه نظرات شخصی خودم را دارم که در اين مقال نمی‌گنجد.

آيينه

سلام ا- اولا موضوع خروج ارز و پول مملکت مساله شخصی و روزمره نيست و بی شباهت به قضيه تنباکو که ميرزای شيرازی با حکم بجا و به موقعشان جلوی زيان ها و لطمات هنگفتی به اين اب و خاک را گرفتند نيست . ۲- اينکه مردم عمل کنند يا نه به پای خودشان است مهم وظيف دينی مراجع است . پس امر به معروف هم نکنيم چون بی اثر است . ۳- اگر احاديث را مطالعه بفرماييد پيامبر (ص) در مورد بسياری از اين مسائل به قول شما روزمره حکم و فتوا دارند . ۴- وقتی در آداب غسل و کفن و ميت و...هزاران فتوای متنوع با تبصره های فراوان وجود دارد چرا نبايد برای يک مشکل رايج جامعه از احکام ثانويه استفاده کرد ؟ ۵-دين بايد در کليه امور زندگی کاربرد داشته باشد و مسلمين بايد در همه موارد الگو باشند و از انجا که با نصيحت و موعظه اين مسائل در کل جامعه حل نمی شود َ‌بايد از فتوا استفاده کرد . چرا که جامعه الان ايران به اندازه مکه و مدينه جمعيت ندارد که بتوان با موعظه مردم را به راه راست هدايت کرد... ۵- دقيقا حديثی که درباره گناه ؛ بدعت گذاری ؛‌است به ياد نمی آورم ولی می دانم اينگونه رسوم که تعددش در جامعه خيلی زياد شده و همه هم با نارضاي

آيينه

نهند رو با فتواهای محکم برانداخت .لااقل کسانی که راضی نيستند براش دليل دينی دارند . جواب های ديگری هم برای اين بحث دارم که هم کارت اينترنتم محدود است و هم اين جا نمی شود مطرحش کرد. شايد در وبلاگم درباره ش نوشتم . به امیدخداوند

شخصی نويس

سلام اخوی قبول باشه... جوابيه رو ميگم... موشک جواب موشک... ميهنکته ديگه رو فراموش کردی... گفتن که:آوردن هرگونه سوغاتي از سفر حج حرام است مگر مهر و تسبيح... عربستان اصلا مهر نداره... مال کربلاست و مشهد فقط... راستی پسر عموی منو نديدی؟... يازهرا-ملتمس دعا

ندای آسماني

عید ، میعادی در زمان است. و فطر میثاقی با فطرت!درود بر فطر فطرت, سلام بر فطر ذکر و نیایش تا سال ديگر بدرود رمضان الكريم!بدرود لحظه هاي ربنابدرود دعاي بهاءخلاصه كلام : عيد بر شما مبارك www.asemanian.com www.asemanian.parsiblog.com

شخصی نويس

سلام اخوی يکشنبه ها هيئت رهروان شهدای گمنام يادتون نره... بيا تا بگم... به پسر عموی گرامی ما هم ابلاغ بفرماييد... ------------------------------ خيمه ات در كجاست مهدي جان؟ ذي طوي يا مناست مهدي جان؟ اين چه هجري است كه قسمت ما شد؟ انتهايش كجاست مهدي جان؟ يك نشاني براي ما بفرست نگه ات آرزوي ماست مهدي جان كشتي و بادبان بحر وجود بي تو بي ناخداست مهدي جان پس بيا خطبه اي جهاني خوان آخرين جمعه هاست مهدي جان يازهرا-ملتمس دعا

مسعود

در تأیید جوابیه پست، مرجع روی چه حساب شرعی باید فتوای حرمت رو صادر کنه؟ اون هم حرمت سوغات و هدیه ای که تا وقتی موجب نزدیکی و الفت قلبها میشه مورد تاکید و سفارش دین هست. بهتر نیست اگر فکر می کنیم چیزی به نظر ما اشتباه هست، بدون اینکه از دین مایه بگذاریم، تلاش کنیم درستش کنیم؟

سینرژی

سلام بروز نکرديد يا رايانه من cash کرده است؟