چند روایت معتبر از زلزله آذربایجان

1- زر نزن !
رضا رشید پور (مجری سابق صدا و سیما؛ دارای تحصیلات مهندسی عمران و کارگردانی) در فیس بوکش اشاره جالبی به سازمان هایی که نقش مستقیمی در مدیریت بحران هایی مثل زلزله دارند کرده و نوشته :

رضا رشیدپور
"درست یکسال پیش اجرای مراسم مدیران ستاد بحران برعهده من بود. تمام سخنران ها از جمال و جبروت مدیران توانمند بحران کشور حرف می زدند و در چاپلوسی تهوع آوری از یکدیگر سبقت می گرفتند . چون رشته ی تحصیلی من مهندسی سازه است لابلای اجرای برنامه چند انتقاد فنی مطرح کردم که بلافاصله با عکس العمل شدید مقامات حاضر مواجه شدم . استاندار وقت روی یک تکه کاغذ پاره به مدیر برنامه نوشته بود که "به مجری بگویید زر نزند " . یکسال گذشت و من زر نزدم . حالا نوبت شماست! "
................................

مطلب جالبی نوشته انصافا. در 6-7 سال گذشته بیشتر ما زر نزدیم، اگر هم زدیم خیلی محدود بوده و به گوش کسی نرسیده. نتیجه زر نزدن هامون شده این وضعیت فعلی. خدا پدر-مادر این چهار وزیر سابق را بیامرزه که این روزها یک نامه مهم نوشتند و به زعم آقایان زر زدند! ولی حداقل تکلیف شان را انجام دادند. (توجه کنید که نوشت هرضا رشید پور تا قبل از نقطه چین است، یعنی آخرین کلام ایشان نوبت شماست می باشد؛ قابل توجه کنندگان Copy-Paste)

2- میلگرد و بتن و مهندسی تقلبی !
سینرژی عزیز در وبلاگش از کم فروشی تولیدکنندگان میلگرد از طریق کم کردن وزن میلگردها و در نتیجه کاهش مقاومت و در نتیجه سستی استحکام بناهای ساخته شده (حتی با فرض محاسبات صحیح مهندسی و اجرای صحیح ساختمانی ) سخن گفته است.
از دوست عزیز دیگری مطلبی در خصوص بتن تقلبی شنیدم که باز به دلیل کم فروشی و افزایش سود (و در واقع ناشی از سیاست احمقانه تثبیت قیمت ها) درصدهای لازم در اختلاط بتن برای سیمان و سایر مواد رعایت نمی شود و بتن تولیدی اصلا با نتایج مورد انتظار قابل مقایسه نیست.
مصالح تقلبی به کنار، مهندسی هم به شدت تقلبی شده است. معمولا مهندسان ناظر همه برگه های نظارت را یکجا مهر و امضاء می کنند و به دست سازنده (بخوانید بساز-بفروش) می دهند و البته یکجا هم پولشان را می ستانند.
در محل اشتغال خودم، قریب به اتفاق مهنسان عمران، مهندس ناظر مورد تایید سازمان نظام مهندسی هم هستند و به کار نظارت مشغول! اما دریغ از چند دقیقه نظارت واقعی، کجا بهتر از شرکت ما، زیر کولر گازی! برگه ها هم که امضاء شده و پولش هم نوش جان شده. به یکی اشان که دوستانه و صمیمانه اعتراضکی کردم، گفت: عزیزم این مسائل برای ما حل شده است!

3- آیا این زلزله، یک زلزله قوی بوده است؟
نه به خدا! زلزله آذربایجان (اهر و ورزقان) اصلا قوی نبوده است. جوری که حتی زخمی شدن در چنین زلزله ای هم جای تامل و سوال دارد تا چه رسد به کشته شدن. تصاویر را هم اگر با دقت دیده باشید، حتی خانه ها و مدرسه های با یک اسکلت معمولی سالم مانده اند. این خانه های کاهگلی بوده اند که با اولین لرزش روی سر ساکنینشان خراب شده اند و مصیبت به بار آورده اند.

تنها ساختمان سالم روستای 100% تخریب شده گوره درق- مدرسه روستا

ساختمان های معمولی معمولی هم سالم مانده اند

تازه باز به قول دکتر بهرام عکاشه باید خدا را شکر کنیم که زلزله نیمه شب نیامده که همه در خانه ها خواب بوده اند، که اگر چنین شده بود وامصیبتا! کشته های زلزله خیلی بیشتر می شد.
شاید به اشتباه فکر کنید که چنین زلزله ای با این قدرت، در تهران و کلان شهر ها بسیار کم خطر خواهد بود. اصلا چنین نیست؛ رجوع کنید به بند 2!

بعدالتحریر :
پیشاپیش عید همه مومنین روزه دار مبارک باد!

/ 14 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حجازی

سلام نفس حقتان مستدام

سعید

البته بنده در حلال بودن آن پولی که مهندسان ناظر می‌خورند، و آن حقوقی که مدیران شیک‌پوش و بی‌خاصیت می‌گیرند و آن سودی که بساز بفروش‌ها می‌برند، شک دارم.

فاطمه

من تقریبا هرروز سرمیزنم ولی ... به یاد ماباش

من دلم سخت گرفته است از این مهمانخانه ی مهمان کش روزش تاریک که به جان هم نشناخته انداخته است چند تن خواب آلود. چند تن ناهموار. چند تن ناهشیار .. من دلم سخت گرفته است

مهتا

بدجوری راهی که ما ایرانیا و مملکتمون داریم می ریم به ترکستانه. خدا آخر و عاقبتمونو بخر کنه.متاسفانه هیچ چی هم جلودارمون نیست.هر جا نگاه می کنی آثار خرابی و بی نظمی غوغا می کنه. خودمونو شدید تو سراشیبی سقوط و خرابی میبینم . تو این میون خدا زنده و سلامت نگه داره آدمایی رو که زر می زنن و بهش اعتقاد دارن و البته تلاش کوچکی حداقل برای بهتر شدن خودشون می کنن.

فاطمه

بابا یه پست جدید بزار هرروز باید قیافه ی این رشیدپورو ببینیم

آیینه

هنوزبرنگشتید؟[لبخند]

حجازی

سلام می خواهید در روز تاریخی 28 مرداد بمانید؟!