رمضان آمد و ما هم رم‌از‌آن

 

- من اصلا قصد ندارم توی کار خدا ان قلت بیارم ها! خدا نیاره اون روز رو! اما من می‌گم آدم باید به مقتضیات زمان هم توجه کنه! الان گیریم یکی توی قطب بخواهد روزه بگیره! خب نمیشه دیگه! میشه؟ اصلا شما خودت بگو میشه؟ اونجا شیش ماه شبه شیش ماه روز! نمیشه که این بدبخت شیش ماه گشنگی بکشه، میشه؟! ... آ باریکلا!‌خدا امواتت را بیامرزه! پس چی شد؟! اسلام و مقتضیات زمان! الان هم ماه رمضان افتاده به گرما! نمیشه روزه گرفت!‌نه اینکه من نخواهم ها! اصلا خدا هم نمی خواهد!

- ببین من بخدا خیلی روزه رو دوست دارم! اصلا از بچگی دلم برای ماه رمضون پر می زد. تا اسم ماه رمضون می‌آد بوی آش و شله‌زرد و حلوا می‌پیچه تو سرم! اما باور کن نمی‌تونم!‌3-4 ساعت مونده به افطار همچین گرسنه‌ام میشه که نگو و نپرس!‌می‌گن آدم گشنه دین و ایمون نداره!‌راست می‌گن بخدا! یه‌موقع آدم از فشار تشنگی و گشنگی قاطی می‌کنه، یک حرف نامربوطی هم می‌زنه که می‌شه قوز بالای قوز! والا! اصلا من نمی‌تونم روزه بگیرم. دست خودم نیست!

- اصلا نمی خواهم توهین کنم ها!‌ من هنوزم معتقدم که اسلام توی فضای 1400 سال پیش، مترقی‌ترین و پیشرفته‌ترین دین بوده! اما می دونی... ناراحت نشی ها!‌بالاخره علم خیلی پیشرفت کرده توی این 14 قرن. الان پزشکها مبتنی بر تحقیقات علمی و نتایج معاینات بالینی،‌می‌گند که گرسنگی بیش از 10 ساعت خوب نیست، پروتئینها و بافتهای عضلانی می‌سوزه و این فاجعه است...ببین من بخدا قصد توهین ندارم. ولی خب زمان پیغمبر چه می‌دونستند عضله چیه، چربی چیه؟ کتون چیه؟ منطقی باش دیگه! الان منم روزه می‌گیرم! از سحر تا ظهر، بعد هم یک غذای مختصر و دوباره امساک تا شب! خب ابنجوری خیلی علمی‌تره!

- من؟! چرا من روزه بگیرم؟! اونها که رفتند انقلاب کردند بروند روزه بگیرند! گند جدیدشان را نشنیدی؟! می‌گویند یکیشون گفته ما اصلا اسراییلی هستیم! این همه مدت ما سرکار بودیم! اونها که میلیون میلیون و میلیارد میلیارد می دزدند روزه بگیرند!‌المفلس فی امان الله! خدا خودش گفته زن حامله و زن شیرده و آدم فقیر بیچاره! نمی خواهد روزه بگیرند! اصلا تو چی می‌گی؟ بخودت چی رسیده که اینجوری جزع فزع می‌کنی؟

- ای بابا!‌چه روزه‌ای! چه کشکی!‌ همین شماهایید که باعث عقب ماندگی این ملت شدید دیگه!‌ الان خارجی‌ها فضا را گرفتند، می‌خواهند بروند ماوراءفضا! شما چی؟ همش چسبیدید به نماز و روزه و این چیزها! خود شما!‌اصلا می‌دونی انیشتن کی بوده؟ پاستور کی بوده؟ گراهام بل کی بوده؟! ..خب پس صحبت نکن دیگه!

 

 فرمود : زمانى به مردم روى آورد که هیچ دیندار دینش برایش سالم نماند جز اینکه از قله کوهى به قله دیگر بگریزد یا از سوراخى به سوراخى پناه برد چون روباه که با جوجه هایش چنین کند ، و این در آخرالزمان باشد هنگامى که معیشت جز به گناه تامین نگردد ، چون وضع چنین پیش آید عزوبت و تجرد حلال شود ، و در آن روزگار مرد به دست پدر و مادرش تباه گردد ، و اگر پدر و مادر نداشته باشد به دست زن و فرزندش و اگر زن و فرزند نداشته باشد هلاکتش به وسیله خویشان و همسایگانش باشد که او را به تهیدستى و فقر سرزنش کنند و تکالیفى بر او نهند که وى از عهده نیاید تا گاهى که او را به پرتگاههاى هلاکت سقوط دهند . (کنزالعمال:31008)

/ 19 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آیینه

براتون نگران شدم .با چه ادمايي حشر و نشر دارين.حواستون به رفيقاي ناباب باشه..كسي كه امروز مي گه روزه نگير فردا چي بگه خدا مي دونه...خدا را شكر كه دور وبر ما از اين ادمانيست[نیشخند]

زهراسادات

اللهم اظهر به دینک و سنة نبیک حتی لا یستخفی بشیء من الحق مخافة احد من الخلق داشتم برای اولین بار تو ماه رمضان امسال دعای افتتاح رو می‌خوندم که با رسیدن به این فراز یاد نوشته‌های وبلاگ شما افتادم.

از سرزمینهای دور

از خوندن مطلبت موهای تنم سیخ شد... خدا آخرعاقبتمونو ختم به خیر کنه... راستی می بینم که بالاخره لو رفتی! مواظب باش جزئیاتش واسه دوستان فاش نشه که کارت ساخته است... یا علی. التماس دعا.

گلبرگ

کمرنگ می‌شود هرچه نشان دیانت باشد... دیروز می‌گفتیم روزی پوستینی وارونه خواهد آمد و امروز در آن پوستین افتاده ایم و همه از آن روز آغاز شد که مردم دین لقلقه زبانشان شد... السلام علیک یا اباعبدالله سلام بر تو حتی در رمضانی که محرم تو می‌تواند باشد که در آن عطش صوم ذبح می‌شود...

سلاله

سلام با نظر آقای شخصی نویس موافقم اما جان مطلب را در کامنت گلبرگ می توان یافت . به هر حال التماس دعا از نوع شدید

بارقه

سلام باز هم خبر نشدیم از آپ شدن وبلاگتون[ناراحت] یک خبر کوچولویی . چیزی......

بارقه

خوب این همه حرف خوب بهتون زدند گوش کنید دیگه[نیشخند] شوخی که نیست زن شیرده و آدم فقیر بیچاره! عجب قافیه قشنگی! فقط من توی یک چیز موندم آنهایی که شکمهاشون بزرگتره وماشین زیر پاشون خوشگل تره بیشتر می نالند که ایها الناس هیچ ندارم و ما را این آقایان بدبخت کردند سبز باشید یا علی التماس دعا

آرمان

اومدم همه کامنتها رو خوندم حالا می خوام نظرات خودم رو بیان کنم: ( اونم ییهو[چشمک]) 1- پاراگراف اول متنت بحثی است که در موارد مختلف خیلی ها روش نظر دارند. در ابعاد مختلف. اسلام و مقتضیات زمان بحث داغی است. کلا دین و مقتضیات زمان. بحثهای جالبی میشه و آدمها از هم چیز یاد می گیرن. البته اگر هدف هر دو طرف رسیدن به درک بیشتر باشه. 2- پاراگراف دومت دقیقا مربوط به هر کس میشه و خدای خودش. کسی که میگه چون بهم فشار میاد روزه نمی گیرم خوب لابد فکر می کنه روزه میگیره که بهش خوش بگذره. روزه یعنی پرهیز از خیلی چیزهای لذت بخش و این یعنی سختی. خدا هم این سختی رو در تمام ادیان الزامی کرده. ولی با این دسته از آدمها تا قیامت هم که بحث کنی نتیجه نمی گیری. 3- پاراگراف سومت دقیقا جاییه که یک قسمت از پاراگراف اولت رو مثال می زنه. گرسنگی موجود در روزه برای بدن ضرر داره. این مشخصه . جای پیچوندن هم نداره. حالا منفعتش توی چیه باید بهش فکر کرد. اگر منفعتی برای این گرسنگی کشیدن مطرح نشه که نسبت به ضرر جسمانی اهمیت بیشتر داشته باشه خوب حق با مخالفان خواهد بود. 4- پاراگراف آخر رو که شنیدی با مشت جواب بده.[نیشخند]

آرمان

5- با کسانی که کامنت دادن این همه آدم خوب وجود داره کاملا مخالفم. 6- با آیینه هم به شدت مخالفم. من از بودن کلی آدم مخالف بسیار استقبال می کنم. بسیار. اهل شعار نیستم حضور مخالف باعث رشد ذهنی و اعتقادی میشه. البته اگر دنبال این نباشید که حتما قانعش کنید ولی اگر طرفتون دیر قانع بشه شما چون مجبورید بیشتر به عقایدتون فکر کنید و از زوایای مختلف مطرحش کنید رشد بسیاری پیدا خواهید کرد. این یعنی مزیت. البته گاهی هم کار به مشت می رسه که خوب اجتناب ناپذیره دیگه.[نیشخند] بالاخر نظراتم تموم شد. البته فعلا.[چشمک] نماز و روزه های بی ریای همه قبول باشه.[لبخند]

وحید

عالی بود! به ما هم سر بزنید!