دست آن شیخ ببوسید که تکفیرم کرد....محتسب را بنوازید که زنجیرم کرد

Who: خودش!

When: سال 1312 – در سن 34 سالگی

Where: لبنان – بیروت

Subject: الهی قربانت بروم!

تصدقت شوم! الهی قربانت بروم! در این مدت که مبتلای به جدایی از آن نور چشم عزیز و قوت قلبم گردیدم، متذکر شما هستم و صورت زیبایت در آیینه قلبم منقوش است. عزیزم!!! امیدوارم خداوند شما را به سلامت و خوش در پناه خودش حفظ کند. حال من با هر شدتی باشد می‌گذرد؛ ولی به حمدالله تاکنون هرچه پیش آمد، خوش بوده و الان در شهر زیبای بیروت هستم. حقیقتا جای شما خالی است، فقط برای تماشای شهر و دریا خیلی منظره خوش دارد. صد حیف که محبوب عزیزم همراهم نیست که این منظره عالی به دل بچسبد. در هر حال، امشب شب دوم است که منتظر کشتی هستیم. از قرار معلوم و معروف، یک کشتی فردا حرکت می کند، ولی ماها که قدری دیر رسیدیم، باید منتظر کشتی دیگر باشیم. عجالتا تکلیف معلوم نیست، امید است خداوند به عزت اجداد طاهرینم، که همه حجاج را موفق کند به اتمام عمل. از این حیث قدری نگران هستم، ولی از حیث مزاج بحمدالله به سلامت بلکه مزاجم بحمدالله مستقیم‌تر و بهتر است. خیلی سفر خوبی است، جای شما خیلی خیلی خالی است. دلم برای پسرت!!! [سیدمصطفی] قدری تنگ شده است. امید است که هر دو به سلامت و سعادت در تحت مراقبت آن عزیز و محافظت خدای متعال باشند. اگر به آقا [پدر همسر] و خانم‌ها [مادر و مادربزرگ همسر] کاغذی نوشتید، سلام مرا برسانید. من از قبل همه نایب‌الزیاره هستم. به خانم شمس آفاق [خواهر همسر] سلام برسانید و به توسط ایشان به آقای دکتر [علوی- شوهر خواهر همسر] سلام برسانید. به خاور سلطان و ربابه سلطان ]دایه و یکی از اقوام[سلام برسانید. صفحه مقابل را به آقای شیخ عبدالحسین بگویید برسانند. ایام عمر و عزت مستدام. تصدقت! قربانت! روح‌الله !

 

 

---------------------------------------------------------------------------

Who:جلال آل احمد

when: روز شنبه 31 فروردین 1343- 8 ذی حجه 1383

where: مکه معظمه

Subject: فدای سر شما!

آیت اللها!

وقتی خبر خوش آزادی آن حضرت، تهران را به شادی واداشت، فقرا منتظر الپرواز ! بودند به سمت بیت الله. این است که فرصت دست بوسی مجدد نشد. اما این جا دوسه خبر اتفاق افتاده و شنیده شده که دیدم اگر آنها را وسیله‌ای کنم برای عرض سلامی بد نیست.

اول این که مردی شیعه جعفری را دیدم از اهالی الاحساء- جنوب غربی خلیج فارس، حوالی کویت و ظهران- می گفت 80 درصد اهالی الاحساء و ضوف و قطیف شیعه اند و از اخبار آن واقعه مولمه پانزده خرداد حسابی خبر داشت و مضطرب بود و از شنیدن خبر آزادی شما شاد شد. خواستم به اطلاعتان رسیده باشد که اگر کسی از حضرات روحانیون به آن سمت ها گسیل بشود هم جا دارد و هم محاسن فراوان.

دیگر این که در این شهر شایع است که قرار بوده آیت الله حکیم امسال مشرف بشود، ولی شرایطی داشته که سعودی ها دو تایش را پذیرفته اند و سومی را نه. دوتایی را که پذیرفته اند داشتن محرابی برای شیعیان در بیت الله و تجدید بنای مقابر بقیع و اما سوم که نپذیرفته اند حق اظهار رأی و عمل در رؤیت هلال. به این مناسبت حضرت ایشان خود نیامده اند و هیئتی را فرستاده اند گویا به ریاست پسر خود. خواستم این دو خبر را داده باشم.

دیگر این که گویا فقط دو سال است که به شیعه در این ولایت حق تدریس و تعلیم داده اند، پیش از آن حق نداشته اند.

دیگر این که ]کتاب[ «غرب زدگی» را در تهران قصد تجدید چاپ کرده بودم با اصلاحات فراوان. زیر چاپ، جمعش کردند و ناشر محترم متضرر شد. فدای سر شما.

دیگر اینکه طرح دیگری در دست داشتم که تمام شد و آمدم، درباره نقش روشنفکران میان روحانیت و سلطنت. و توضیح این که چرا این حضرات همیشه در آخرین دقایق طرف سلطنت را گرفته اند و نمی بایست. اگر عمری بود و برگشتیم تمامش خواهم کرد و به حضرتتان خواهم فرستاد. علل تاریخی و روحی قضیه را گمان می کنم نشان داده باشم. مقدماتش در «غرب زدگی» ناقص چاپ اول آمده. دیگر این که امیدوارم موفق باشید والسلام.

«همچنانکه آن بار در خدمتتان به عرض رساندم فقیر گوش به زنگ هر امر و فرمانی است که از دستش برآید. دیده شد که گاهی اعلامیه ها و نشریاتی به اسم و عنوان حضرات درمی آمد که شایستگی و وقار نداشت. نشانی فقیر را هم حضرت «صدر» می داند و هم این جا می نویسم:

تجریش- آخر کوچه فردوسی.

والسلام!

 

 

who:آقای صدوقی – فرزند شهید صدوقی

when:١٢ بهمن 1357

where: هواپیمای ایرفرانس- مسیر برگشت به تهران

Subject: بهشت زورکی ممنوع!

وقت نماز صبح شد. همه نماز خواندند. دو نفر از بزرگان طبقه ی بالا بودند و خواب. با عجله دویدم که بروم آنها را از خواب بیدار کنم که نماز بخوانند. امام پرسید کجا؟ گفتم برای بیدار کردن فلانی ها می روم. امام گفتند مگر به شما سپرده بودند که بیدارشان کنید؟ گفتم نه. امام فرمود: لازم نیست بیدارشان کنید. بگذارید بخوابند. اگر به شما سپردند لازم بود بیدارشان کنید. الان ضرورت ندارد!!!

 

 

 

 

who: یک منبری

when: بین سالهای 40 تا 42

where: قم

Subject: این منبر بیشتر نمی ارزد!

چند جلسه‌ای در بیت حضرت امام صحبت کردم و به رسم رایج آن روز، حضرت امام مبلغی را که درون پاکتی بود، در ازای آن چند جلسه به من عطا کردند. پس از یکی دو روز، وقتی هنگام نیاز به پول، در پاکت را گشودم، دیدم که مبلغ داخل آن، بسیار ناچیز است. تعجب کردم که نکند این پاکت پول مربوط به مورد و شخص دیگری بوده و در آن اشتباهی صورت گرفته است...!
مدتی از این ماجرا گذشته بود که روزی به مناسبتی با مرحوم حاج آقا مصطفی، فرزند بزرگوار امام ـ که با هم دوست بودیم ـ صحبتی داشتیم، در آن فرصت، به این موضوع نیز اشاره کردم. البته در آن زمان به مبلغ پولی که مرسوم بود و برای چند جلسه می‌دادند، نیاز جدی نداشتم و برایم مهم نبود، فقط می‌خواستم حقیقت قضیه را بفهمم. مرحوم حاج آقا مصطفی از مبلغ پول داخل پاکت پرسید و من به ایشان گفتم که: ... ریال. ایشان هم بسیار تعجب کردند و فرمودند: از آقا بپرسم ببینم ماجرا چه بوده. از ایشان تقاضا کردم طوری مطرح نکند که حضرت امام تصور کنند به کمی مبلغ معترضم. ایشان هم قول دادند که موضوع را ماهرانه طرح کنند تا برای من بد نشود.
پس از مدتی حاج آقا مصطفی به من فرمودند: فلانی! جریان پاکت را از آقا سؤال کردم و به ایشان گفتم: آقا جان! گویا در پاکت پولی که به آقای «....» بابت جلسات روضه دادید اشتباهی صورت گرفته و مبلغ آن بسیار ناچیز بود، شاید با پاکت دیگری اشتباه شده است. آقا فرمودند: «نه، اشتباهی در کار نبود. ما از ایشان دعوت کردیم تا در وصف ائمه و معصومین ـ علیهم السلام ـ سخن بگوید، نه این‌که از خمینی تعریف کند. منبری که در آن از خمینی تعریف شود، بیش از این نمی‌ارزد!»

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

who:دکتر علی شریعتی

where: تهران؟ مشهد؟  لندن؟  یا  جای دیگری؟

Subject: غیر از ایشان چه کسی؟

«دکتر یکبار شنیده بود؛ یک واعظ بدبخت و جاهلی که در مشهد منبر می‌رفته، در یکی از منابر خود به او بد گفته با این تعبیر که: دکتر شریعتی مقلد خمینی است. وقتی دکتر این خبر را می‌شنود با شادی و شعف بسیار می‌گوید: حماقت این به اصطلاح واعظ روحانی را ببین! او به‌جای مذمت من بهترین توصیف و تعریف را از من کرده است. اگر من یک میلیون تومان می‌دادم به کسی، حاضر می‌شد برود در ملا عام بگوید علی شریعتی مقلد آقای خمینی است؟»

«این افتخار است برای من، که مقلد ایشان باشم. من غیراز ایشان، چه کسی را می‌توانم به‌عنوان مرجع بپذیرم؟ »

فریاد روزگار ماست
روح خدا
در روزگار قحطی هر فریاد
در روزگار قحطی هر جنبش
فریاد روزگار ماست
آری در روزگار مرگ اصالتها
بی تو دگر چه بگویم
چه را بسرایم
ای مطلع تمام سرودها
بی تو فرو نشسته دگر فریاد
تنها شده است هر چه که انسانیت
در پایتخت غارت و خون
جز وحشت و هراس نمی بینم
این درد را با که بگویم
که هر ورق از هر کتاب
ترس را فریاد می کند
حتی پلاس کهنه خیابان هم
تجربه کرده است ترس را
اینک سیاه بینمش
تا بر تو باز شود
که راست می گویم
در هر کرانه این شهر بی طپش
سگهای زنجیری
سگهای دست آموز
در چشمهای بیدار
ترس را نشانده اند آنها
هر روز می درند
هر روز می برند
و پاداش را
از دست گرگ می گیرند
در پایتخت غارت و خون
سگهای زنجیری
آن گرگ پیر را به حراست نشسته اند
بی تو در پایتخت دیو دماوند
سیاوشها و کاووسها در بندند
ای کاش رستم
کاووسها را نمی رهاند
تا اینگونه گشاده دست
در بند بخواهد رستم را
در خون کشد سیاوش را
بی تو من از خمین گذشتم
افسرده بود و سرد
نام تو را زمزمه می کرد روز و شب
فریاد روزگار ماست
روح خدا
بانگ تعهد و رسالت
بانگ خدا و خون
اینک تو ای سلامت پویا
ای کرامت بی مرز
بر این زمین تشنه ببار
آری آری
تا زاید این
سترون فرسوده
گلهای سرخ شهادت را
تا باز در نبض شهر تپد
فریاد آری
تو ای سخاوت بی حد ببار بر جنگل
تا باز این درخت خفته شود بیدار
تا باز آن جوانه کند فریاد!

 

 

بعد التحریر:

1- مردد بودم که در این مورد چیزی بنویسم! سیل پیامکهای تبریک!!!! ایام ارتحال، مجابم کرد که اگر چیزی نمی انگارم، حداقل با گذاشتن مطلب یاد این اسطوره را زنده نگهدارم! که گفته اند: کوشش بیهورده به از خفتگی!!! از بی معرفتی بعضیها دلم گرفت!

2- نامه امام به همسرش خیلی زیباست. چندنفرمان در 34 سالگی و پس از چند سال اینچنین صمیمانه و عاشقانه می نویسیم؟!! چند روحانی را می شناسید که پای نامه هایشان ننویسند: الاحقر...!!! و فقط اسم کوچکشان را بنویسند؟

3- نکته دیگری در نامه امام بود که خیلی چسبید! این که می گویند: "پسرت" خیلی قشنگ است! اصلا درستش هم همین است دیگر!‌ اگر آنموقع امام دختر داشتند، حتما می نوشتند: دلم برای دخترم!‌ قدری تنگ شده!!!!

4- دیشب سخنرانی از حضرت امام پخش شد که تکانم داد. فرمود: "من که هشتاد و چند سال دارم، 2 رکعت نماز برای خدا نخوانده ام. هرچه خوانده ام برای نفسم بوده است." بعد اضافه کردند: "برای خدا آنست که اگر کسی کلید بهشت را بهش دادند که بیا برو بهشت و کلید جهنم را هم دادند که نرود جهنم، برای خدا نماز بخواند!" ..... ما کجاییم دراین بحر تماشا و او کجا بود!!!

5- این عمو عزت هم گهگاه چیزهای خوبی  از صندوق آرشیوش بیرون می کشد. اگر سودای ریاست جمهوری را کنار بگذارد و شیطان انحصارطلبی زیرجلدش نرود و باقی عوامل یاری! کنند مدیر بدی نیست!

/ 16 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سلاله

سلام مثل شما خوندم و ... و البته استفاده کردم . این دو بیت هم تقدیم شما : ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم در ره عشق جگر دارتر از صد مردیم هر زمان بوی خمینی به سر افتد ما را دور سید علی خامنه ای می گردیم ------------------------ ضمنا با اجازه لینکتون کردم ، اجازه هست !!!

عمو

سلام پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم : حسین از من است و من از حسینم . هر که حسین را دوست بدارد خداوند دوستش دارد . حسین یکی از اسباط ( نوادگان ) است . / بحارالانوار جلد 43 صفحه 261 بروزم

محمد رضا

سلام وبلاگت عالیه اگه خواستی به ما یه سر بزن تا با هم تبادل لینک کنیم

سینرژی

سلام همه بخشها برای من تازگی داشت. اگر یادت باشد من هم پارسال شعر طنز امام را در سینرژی نوشته بودم: ’’قم بدکی نیست از برای محصل سنگگ داغ و کباب اگر بگذارد ...’’ راستی یک پیشنهاد در وبلاگ برایت دارم.

آیینه

سلام 1- برای من هم مثل بقیه دوستان مطالب تازگی داشت اگرچه خودم در احساساتم نسبت به ایشان خیلی دچار نوسان و تناقض هستم چون من اصولا نسبت به کسانی که مقدس و قهرمانشان می کنند حساسیت ذهنی و فکری دارم. ولی به هرحال از خوندن این پست لذت بردم. 2- درمورد عمو عزت!تان هم با آقای رضا موافق ترم. 3- من تکه نمیندازم ولی شماگاهی اوقات انقدر متعصبانه برخورد می کنید که خون ادم به جوش می یاد[عصبانی] 4- قضیه این تفسیر 10 تومانی چیه؟راستش من در نمایشگاه تفسیر المیزان قیمت کردم و ..[تعجب] 5-در مورد پست اخرم به افراد و عقاید مقدس مابانه و بلا استفاده هم فکر کنید و 6- موفق و موید باشید

میثم

امیرعلی جان امام خیلی چیزای دیگه هم گفته که هیچوقت پخش نشده. البته در همین حدش هم خیلی خوب بود. اگرچه خیلی یه طرفه بود. ولی در کل پخش چنین برنامه هایی و یا برنامه های رادیود جوان صرفاَ یه سوپاپ اطمینانه

محمد

نامه اول جالب بود ندیده بودم. در ضمن مناسبت نویس شدی... اینقدر دنبال مال دنیا نباش ما که هر چی دویدیم دنیا از ما جلوتر بود و بهش نرسیدیم پس یه مدتی هم برای نوشتن وقت بذار.

محمد

نامه اول جالب بود ندیده بودم. در ضمن مناسبت نویس شدی... اینقدر دنبال مال دنیا نباش ما که هر چی دویدیم دنیا از ما جلوتر بود و بهش نرسیدیم پس یه مدتی هم برای نوشتن وقت بذار.

سارا

سلام دوست عزیز ازت ممنونم که بهم سر میزنی و همیشه با اظهار نظرهات منو راهنمائی میکنی. واقعا ممنونم. همیشه حرفهای شما به نوعی تفکر انگیز و کارساز بوده موفق باشید [گل]