مار !

یکی بود یکی نبود! زیر گنبد کبود غیر از خدای مهربان هیچ کس نبود!

در زمانهای قدیم روستایی بود به نام "خراب آباد!". این روستا اگرچه گذشته درخشانی داشت ولی دو سه قرنی بود که چرخ توسعه اش نمی چرخید و از روستاهای همجوار و روستاهای دوردست عقب افتاده بود. حالا بماند که کی ها نمی خواستند این روستا سری توی سرها در بیاره و برای خودش جایی بشه! اصلا همین بود که اسم این روستا خراب آباد بود! آبادی این روستا از دید اون "کی ها" به خرابی ظاهری اش بود.

چرخ روزگار چرخید و چرخید و چند نفری از روستایی ها از خواب غفلت بیدار شدند. فهمیدند که تنها راه نجات این روستا و مردمش بیدار کردن اونها از خواب عمیق جهلیه که توش فرو رفتند.

دردسرتان ندهم و یک راست بروم سر اصل قصه! مدتی بود که این چند تا نخبه روستایی مردم را جمع کرده بودند و برایشان از توسعه و پیشرفت و آبادانی صحبت کرده بودند  و به روستایی ها از اهمیت سواد و سواد آموزی گفته بودند.

کم کم جلسات سواد آموزی هم راه افتاده بود و به عوام الفبا را یاد داده بودند. یک روز که به حرف "میم" رسیده بودند و داشتند "مار" را به روستایی ها آموزش می دادند که چشمتان روز بد نبیند "رمّال ده" با دار و دسته اش وارد شدند. گرد و غبار بود که از انبوه جمعیت همراه رمّال به هوا برخاست. رمّال با نیش باز پای سکوی معلم ها آمد و داد زد:

" آی ی ی ی ی ی مردم! چرا گول حرفهای مفت این 4تا بی دین رو می خورید! چرا حرفهای دروغ و چرت و پرت این احمقها را باور می کنید! "

..... بعد هم گچ را با غیظ ار دست معلم گرفت و یک مار خوش خط و خال پای تخته کشید! بعد رو به مردم گفت: "مردم عزیز! شما خودتان انصاف دهید! مار این است که من کشیده ام یا این که این 4 تا قرتی کشیده اند؟!"

غریو شادی و نعره سرمستی هواداران رمّال بود که به هوا خواست. مردم ساده دل هم رمّال را روی دوش بلند کردند و سر آن 4 تا نخبه را هم زیر آب کردند!

این جوری خیال آن "کی ها" هم - که رمّال پیاده نظامشان بود- ، برای 4-5 سال آینده راحت شد! و "خراب آباد" خراب ماند!

 

بعد التحریر:

1- دچار تشنج روحی شده ام. برای شفای روح بیمارم دعا کنید.

2- شهادت امام صادق پیشاپیش تسلیت باد.

3- سعی می کنم بیشتر بنویسم.

 

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

/ 10 نظر / 3 بازدید
نانی آزاد ... مترسک

زندگی شوق رسیدن به همان فردایست که نخواهد آمد تو نه در دیروزی و نه در فردایی ظرف امروز پر از بودن توست زندگی را دریاب[گل]

میثم

منظورت این بود که اوضاع تشنجت وخیم تر شده!؟[نیشخند] آقا یعنی میگی تو این سالها به ما نقش مار نشون دادند به جای حرف مار! برادر من نگو این حرفا رو. توی این نظام الهی این حرفا نشان کفره

رضا

سلام ویروس این مریضی روحی هرکسی رو که ذره ای دلش برای آینده خودش و خانوادش و دوستانش بسوزه مریض کرده. نگران نباش من به آینده امیدوارم و اعتقاد دارم این مریضی، سرطان نیست.[لبخند] التماس دعا.

کوچولو

:) شما جدا باید داستان نویس می شدین.

قنبر

سلام حکلایت ها و فکاهی هایی که این چند وقت می نویسید و نتایجی که میگیرید ,جدا یاد و خاطره کروبی رو زنده می کنه که قصد داشت با قصه ننجون و ملا و ...شایستگیش رو اثبات کنه. اشکال نداره داداش یک عده که به مردم دلفین و لشکر قابلمه به دست و...گفتن ,شما هم نفهمی و نادونی رو بهش اضافه کن. یاد اون روزا بخیر که همین مردم شایسته القاب روشنفکر و آزادی خواه و با فهم و شعور و بینش بودند. _برای شفای روح بیمارت هم دعا میکنم داداش. اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

مهتاب

سلام توجه داشته باشید! ببینید ترجیح دادی در کامنت قبلی به جای شمر یزید باشید! خدا عاقبت همه را به خیر کند! ضمنا افرادی مثل صادق هدایت با داستان‌های سیاهشان و فضای ناامید کننده ای که ترسیم می کردند به هیچ جا نرسیدند. فاعتبروا یا اولو الابصار! توی این وانفسا بهتره بگویید چه کار باید بکنیم. چه کار کرده اید. چه فایده از اینکه که هی بگوییم بدبختیم. سیاه است. تاریکی است؟ ضمنا این را نوشتم تا با خوانندگان اینجا یکسان برخورد کنید. نه مثل حضرت اجل آیینه نه مثل حضرت اکرم قنبر! [زبان]

مهتاب

من که معرف حضور حضرت شما هستم. قنبر را هم نمی شناسم. چه طور معرفیش کنم؟ دستگاه اطلاعاتی امنیتی راه انداخته اید که هر کس که اینجا می آید را می خواهید شناسایی کنید؟[عینک]

حجازی

سلام اسم این مطلب را می گداشتید دو کلمه حرف حساب هرچند از دو کلمه افزونتره !

سینرژی

سلام من یادداشت شما را حذف نکردم. شاید در سیستم ثبت نشده بود. البته خانم حجازی خواسته بودند یادداشت قبلی ایشان را حذف کنم که این کار را کردم. فکر نمی کنم به اشتباه یادداشت شما را حذف کرده باشم. بچه از چین وارد می کنند؟

محمد

خود كرده را تدبير نيست بردار... ولي نمي دونم چرا باز هم داري اشتباه مي كني، از ترس يكي بي فكر به دامن ديگري پناه بردن درست نيست. اشتباهي كه به كرات توي تاريخ ما تكرار شده. در واقع ايراد اونجاست كه عادت كرديم اول حركت كنيم بعد فكر كنيم چطوري درستش كنيم. اگه فيلم سالهاي زندگيمون رو با سرعت بذارند يه كمدي جالب ازش درمياد.